EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-03-2022 16:54

3600 ek gösterge müjdesi!

Milyonların beklediği karar için taraflar tekrar bir araya geliyor.

3600 ek gösterge müjdesi!

Milyonların beklediği karar için taraflar tekrar bir araya geliyor.

Beklentinin tavan olduğu 3600 ek göstergede görüşmeler devam ediyor. Milyonlarca memur ve emeklisi çıkacak kararı beklerken taraflar bir kere daha bir ortaya geliyor. Düzenlemeyle ilgili ikinci toplantıda Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Memur-Sen’den 11 sendika temsilcisiyle bir ortaya gelecek. Milyonlarca memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesine yönelik çalışmalar sürüyor. Düzenlemeyle ilgili ikinci toplantıda Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Memur-Sen’den 11 sendika temsilcisiyle bir ortaya gelecek.

BİRÇOK MESLEK KÜMESİNİ KAPSAYACAK

Düzenleme polis, hemşire, din vazifelileri dahil birçok meslek kümesini kapsayacak. Belirli bir takvim içerisinde devam edecek görüşmelerde toplumsal taraflar taleplerini iletecek. Teklifler pahalandırılacak, çalışmalar masaya yatırılacak.

MAAŞ VE İKRAMİYELERİ ETKİLEYECEK

Düzenleme ile memurların ekonomik güzelleşmesine, toplumsal refahına katkıda bulunulması amaçlanıyor. 3600 ek gösterge memur maaşlarına, emekli aylıklarına ve emekli ikramiyelerine tesir edecek. Bu yıl içinde hayata geçirilmesi hedeflenen düzenleme hakkında birinci toplantı 16 Şubat’ta yapılmıştı.

ASIL TESİR EMEKLİ İKRAMİYESİ VE EMEKLİ MAAŞINA OLACAK

Memurların maaş hesabında kullanılan kriterlerden birisi olan ek göstergedeki artış, mevcut maaşları çok az artırmakla birlikte, asıl etkiyi emeklilik ikramiyesi ve emekli maaşına yapacak. Ek göstergenin 3600’e çıkartılması; 15.10.2008 tarihi öncesinde çalışmaya başlayan 1.5 milyon kamu çalışanının çalıştıkları sırada aldıkları maaştan çok, emekli ikramiyesi ve emekli maaşında çok önemli artış yaratacak.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Memurların, aylık maaşlarının, emekli olduktan sonra alacakları aylıkların ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde büyük rol taşıyan ek gösterge değerli bir ögedir. Ek göstergenin yüksek olması emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olacağı manasına gelmektedir. Bu nedenle memurlar bulunmuş oldukları unvanlarının 1. derece takımlar için belirlenen ek gösterge sayılarının yüksek olmasını istemektedirler. Bu durumdan ötürü da ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı artırım oranları ya da maaş ölçüleri tıpkı olmaz. Bu sebepten ötürü da bir müddettir 3600 ek gösterge için heyecanlı bekleyiş sürüyor.

Şeyda YamanŞeyda Yaman