KİMDİR
Giriş Tarihi : 05-04-2021 13:23   Güncelleme : 05-04-2021 13:23

Afrodit lakaplı Banu Alkan kimdir?

Ünlü şarkıcı ve oyuncu Banu Alkan kimdir? Hayat hikayesi nedir? Kaç yaşında? İşte detaylar...

Afrodit lakaplı Banu Alkan kimdir?

Ünlü şarkıcı ve oyuncu Banu Alkan kimdir? Hayat hikayesi nedir? Kaç yaşında? İşte detaylar...

Banu Alkan, 1 Nisan 1958'de Hırvatistan'nın Dubrovnik şehrinde doğmuştur. Gerçek adı Remka Rebroyna’dır. Ailesiyle birlikte 1966 yılında Dubrovnik'ten Balıkesir’in Edremit ilçesine göç etmişlerdir.

Ailecek Türk vatandaşı olup "Alkan" soyadını aldılar ve Remka, önce "Yaprak" sonra da "Banu" oldu. Sonra İstanbul'a taşınarak Kartal’da ikamet ettiler ve çocukluğunun büyük bir bölümü orada geçti. Kartal Maltepe Lisesi’nde başladığını öğrenimine lise 2.nci sınıfta ara verdi. Gençliğinde hayallerini süsleyen mankenliğe 16 yaşında LCC kurslarına giderek başladı ve Aydan Adan-Füsun Özben Mankenlik Ajansı’nın bünyesine girerek bazı reklam filmlerinde rol aldı.

Sanatçı, 17 yaşındayken evli ve zengin bir iş adamı olan Gürbüz Hanif’le birlikte olmaya başladı. 20 yıla yakın süren bu ilişki, Hanif’e kanser teşhisi konmasından kısa bir süre sonra ölmesiyle sona erdi. Alkan bu 20 yıl boyunca oldukça rahat bir hayat yaşamıştı. Banu Alkan 1989 yılında çektiği son filminden sonra uzun bir süre ortada görünmedi.

1998 yılında, “Neremi” adlı bir albüm çıkartarak gündeme oturdu. Oyuncunun şarkısı, sesi ve yorumu uzun süre eleştirildi ve ilgi odağı oldu. Alkan, 2001 yılında “Tuzu Kurular” ve 2005 yılında da “Kızma Birader” isimli televizyon dizilerinde oynadı. Banu Alkan, 1975 – 1989 yılları arasında çektiği filmlerle de, çıkardığı albümle de adından sürekli söz ettirmeyi başaran bir isimdir. “Afrodit” lakaplı sanatçı, her zaman olumlu tepki toplamasa da sürekli gündemde kalmayı başarmaktadır. Sinema kariyerine son veren sanatçı, Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasında olmayı sürdürüyor.