TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 14:47   Güncelleme : 31-03-2021 14:47

Amazon, Amerikan eşitsizliğinin yüzü haline geliyor

Amazon, Senatör Bernie Sanders ve Temsilci Alexandria Ocasio-Cortez gibi ilerici Demokratlarla Bessemer sendikası oylamasından önce çekişti, ancak şirket Demokratların yaklaşmakta olan gündemi için iyi bir siyasi engel.

Amazon, Amerikan eşitsizliğinin yüzü haline geliyor

Bessemer sendikasının oylamasına giden günlerde Amazon, yumruk atıyor. Sadece işçileri hedef almıyorlar.

Alabama deposu sendikalaşma konusunda oy verirken, Amazon ilerici milletvekillerinin artan baskısıyla karşı karşıya kaldı - ve Cuma günü şirket, Sens'e seslenerek saldırıya geçti. Bernie Sanders (D-VT) ve Elizabeth Warren (D-MA), şirketin politikalarını eleştirdikleri için. Tahmin edilebileceği gibi, tweetler daha fazla tweet'i kışkırttı ve ilericiler ile kurumsal bir PR hesabı arasında mızrak dövüşü günlerine dönüştü. Hafta sonu Recode, Bezos'un kişisel olarak çağrıyı teşvik ettiği haberini verdi ve şirketinin ilerici baskı karşısında çok pasif olduğundan endişelendi. Riskler ne olursa olsun, Bezos bu mücadeleyi açıkça bir kazanan olarak görüyor.

Bezos bu savaşı kazanan olarak görüyor - Demokratlar da

Demokratlar öyle. Bir sendika girişiminde bu kadar çok ulusal katılımın görülmesi nadirdir, ancak Başkan Biden bu ayın başlarında atladı ve korumalı ancak açık terimlerle desteğini ifade etti. Amazon, işçi sınıfından seçmenleri geri almaya çalışan bir parti için yararlı bir engel ve Amazon'un gevşek tweetleri çok daha büyük bir kavgayı ateşleyebilir. Demokratlar, salgının ekonomik sonuçlarına yanıt verirken, Amazon, ekonominin geri kalanı zayıflarken milyarlar kazanıp ideal bir düşmanlık yaratır.

Şirket, ekonomik adalet hakkında bir hikaye anlatmaya hevesli bir parti için mükemmel bir kötü adam - ve Bessemer seçimi birkaç gün içinde sayılacak ve bitecek olsa da, Amazon ile Demokratlar arasındaki savaş olmayabilir.

Şimdiye kadarki Bessemer mücadelesinin çoğu, Biden'ın siyasi bir güç olarak sendikalara olan özel bağlılığından kaynaklanıyor. Biden, coşkuyla emek yanlısı olarak görülmek istiyor (Clinton sonrası Demokrat için ender görülen bir özellik) ve bu, burada ayrıntılı olarak açıkladığımız nedenlerden ötürü yılların en önemli emek çabası. Bu yüzden Bessemer kavgası, Biden'ın küçük adamı desteklemesine ve çalışma kurulunun Amazon'daki herhangi bir düzensizlik üzerine sert bir şekilde düşeceğini önermesine izin verir. Biden'i işçi sınıfına sunacak daha fazlasını sunan farklı bir Demokrat türü olarak görüyor. Bu sadece yapılacak doğru şey değildir; aynı zamanda iyi bir siyasettir.

Ancak bu siyasi hesap, Bessemer mücadelesinin çok ötesine uzanıyor. Biden, köklü eşitsizlikle mücadele eden cesur, ilerici bir başkan olarak görülmek istiyor. Amazon ile bir kamuoyu tartışması, 15 dolarlık asgari ücret (Amazon'un tercih ettiği çare) gibi daha iddialı çabalar yol boyunca kaybolsa bile, denediğini açıkça ortaya koyuyor. Amazon'a hakaret etmek, onlarca yıllık ekonomik zararı tersine çevirmekten daha kolay olduğu için, kan davası Biden'a çabaladığını göstermenin kolay bir yolunu sunuyor.

ProPublica’dan Alec MacGillis tarafından yazılan Fulfillment, Amazon’un işleriyle ilgili değil, arkasında bıraktığı sosyal dislokasyondan çok, Amazon’un iktidara yükselişini Dayton’daki bir karton paketleyicinin veya El Paso’daki küçük bir ofis tedarik mağazasının mücadeleleriyle eşleştiriyor. Kitaptaki figürlerin çoğu resmi olarak Amazon çalışanları bile değil, bunun yerine yükleniciler için çalışıyor veya şirketin pazarında satış yapıyor. Yine de genel mesaj açık: Amazon, sadece hayatta kalmak için çabalarken, bu insanların çalışmaları sayesinde zenginleşiyor ve güçleniyor.

Girişte, MacGillis, Amazon'u bir poster çocuğu olarak ortaya koyuyor. Amerikan iş dünyasının bu yeni tarzı açıkça. Kendisinin tarif ettiği gibi, kitabı fikri Amazon'un "ülkeyi ve ülkenin ne hale geldiğini anlamak için ideal bir çerçeve" olduğunu fark ettiğinde ortaya çıktı.

[Amazon] nihai mercek görevi gördü. hemen hemen her yerde mevcut olduğu için ülke bölünmeleri üzerine… Ülkeyi, her biri belirlenmiş rütbesi, geliri ve amacı olan farklı yerlere ayırmıştı. Yalnızca ulusal manzarayı değil, aynı zamanda Amerika'daki fırsat manzarasını da değiştirmişti - insanların önünde yatan seçenekler, hayatlarıyla ne yapmayı arzulayabilecekleri.

Tabii ki, bu ekonomik uçurum Amazon'dan çok daha eski.

Amazon, bu değişikliklerin çoğunun ön saflarında yer aldı - özellikle e-ticarete geçiş, şehir dışı yerine getirme ağları ve büyük ölçüde ölçeklenebilir çevrimiçi etkileşim. Ancak bu değişikliklere Amazon neden olmadı; sadece onlardan yararlanacak şekilde konumlandı. MacGillis, şirketi tanımlarken de aynı ölçüde kabul ediyor: kendi içindeki bütün resimden ziyade bir mercek. Siyasi baskı Amazon'u derin ve öngörülemeyen şekillerde değiştirecek

Demokratlar işçi sınıfı ve kırsal seçmenlerle bağlantı kurmaya çalışırken , bu mercek güçlü bir siyasi güç olabilir. Parti, Amerikan ekonomisinde serveti büyük şehirlere iten ve ülkenin geri kalanını çürümeye bırakan ezici bölünmeyi on yıllardır tanımlamakta zorlandı. 2016'dan bu yana, bu bölünmenin yanlış tarafındaki seçmenlerin çoğu, Biden'ın tersine çevirmeye istekli olduğu bir eğilim olan Trump için partiden ayrıldı. Taraflardan hiçbirinin yapısal hasarı gidermek için anlamlı bir planı yok, ancak Biden, trilyon dolarlık yardım paketinden başlayarak ve bu bahar için planlanan altyapı harcamalarında trilyonlarca daha fazla harcamayla devam ederek federal paradaki bir artışın darbeyi yumuşatacağını umuyor.

Demokratlar, bu faturaları çağdaş bir New Deal olarak kullanıp ülkeyi siyasi olarak birleştirirken ekonomik yıkımdan kurtarmayı umuyorlar.

Trump'tan bu yana Bezos, Fox News için retorik bir engel oldu, ancak Amazon, Trump'ın vergi indiriminden büyük ölçüde yararlandı ve Trump'ın görevde olduğu dört yıl boyunca değeri dört katına çıktı. Şu anda bile, Sanders ile Amazon arasındaki kan davasına ağırlık veren Cumhuriyetçiler, son dört yılın çoğunu saldırarak geçirdikleri bir şirketi savunurken kendilerini tuhaf bir durumda buldular.

Amazon'un savunacak pek çok kaynağı var. kendisi. Şirket hala inanılmaz derecede karlı, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük ikinci işveren (Wal-Mart'tan sonra) ve ikinci en büyük federal lobici (Facebook'tan sonra). Herhangi bir yeni politikanın darbesini yumuşatmak için bolca şansa sahip olacak ve değişiklikleri atlatmak için dünyadaki neredeyse diğer tüm şirketlerden daha iyi bir donanıma sahip olacak. Kongrenin 230. Bölümü değiştirme çabaları, Amazon'un ürün sorumluluğu sorunları yerine Google ve Facebook'a odaklanmıştır ve Pentagon sözleşmesi bir yana, devlet işleri hala şirketin işinin nispeten küçük bir parçasıdır. On yıllarca süren inanılmaz büyümenin ardından, yanlış gidebilecek çok şey var.

Ancak siyasi baskı, Amazon'u derin ve öngörülemeyen şekillerde değiştirmeye devam edecek. Facebook 2016'da bu pozisyondaydı - aniden Trump'ın seçilmesinden, Brexit'ten ve dünya çapında liberal demokrasinin yıpratıcı durumundan sorumlu tutuldu.

Çoğu şirket bu kaderden kaçınmaya çalışır. Bu hafta sonu yaşanan tozlaşmanın ardından, Amazon buna eğiliyor gibi görünüyor.