TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 28-03-2021 12:46   Güncelleme : 28-03-2021 12:46

Amazon, kaçırılan öğle yemeği molaları nedeniyle dava ile karşı karşıya

California'daki Vacaville deposunun eski bir çalışanı olan Lovenia Scott, şirketin işçiler için gerekli 30 dakikalık yemek molalarını planlamadığını ve zaman aşımına uğramak için sırada beklerken mola zamanlarında genellikle dakikalar kaybettiğini iddia ediyor.

Amazon, kaçırılan öğle yemeği molaları nedeniyle dava ile karşı karşıya

Amazon’un Kaliforniya’daki sipariş karşılama merkezlerinden birinin çalışanlar için gerekli yemek molalarını sağlayamadığını iddia eden bir dava, avukatlar toplu dava statüsü ararken federal mahkemeye taşındı. İlk olarak Şubat ayında San Francisco County Yüksek Mahkemesinde açılan dava, Cuma günü Kuzey Bölgesi, Kaliforniya, ABD Bölge Mahkemesine kaldırıldı.

California'daki Vacaville deposunun eski bir çalışanı olan Lovenia Scott, şirketin işçiler için gerekli 30 dakikalık yemek molalarını planlamadığını iddia ediyor. Dava, yemek molalarını verdiklerinde, bazen mola sürelerini kısaltan yerde herhangi bir sorun olması durumunda işçilerin telsizlerini izlemelerinin beklendiğini iddia ediyor.

İşçilere ödeme yapma meselesi. işverenleri beklemek için harcadıkları süre diğer durumlarda da gündeme gelmiştir. Yargıtay, 2014 yılında, Nevada'daki bir depodaki Amazon işçilerinin, çantalarının dışarı çıktıktan sonra binadan çıkmadan önce aranmasını beklerken harcadıkları süre için ödeme yapma hakkına sahip olmadığına karar verdi.

Bu ayın başlarında, ayrı bir davada, Amazon ve Kaliforniya'da birlikte çalıştığı bağımsız bir müteahhit, California Çalışma Komisyonu Ofisi tarafından ücret hırsızlığı nedeniyle 6,4 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Bu davadaki eyalet soruşturması, Amazon'un taşeronu Green Messengers'ın sürücülere 10 saatlik günler planladığını, ancak sürücüleri yemek ve dinlenme molalarını atlamaya zorlayan bir iş yükü ile düşük ücret aldığını ortaya çıkardı.

Scott, Vacaville'deki yemek molalarının düzenlenme şekli nedeniyle birçok işçinin aynı anda ara verdiğini iddia ediyor. Bilgisayar sisteminde, çalışanların mola zamanlarını geçirmek için rozetlerini kaydırdıkları satırlar oluşuyordu, yani hattın sonundakiler sıralarını beklerken molalarının kısaldığını görüyorlardı. Scott'ın davası, vardiyaların "kronik olarak yetersiz personel bulunduğunu" söylüyor ve bu da bazı çalışanların işlerini zamanında bitirmek için 10 dakikalık kısa dinlenme molaları verememesine neden oluyor.

Buna ek olarak, işçilere ücretlerini kullanmaları için tazminat verilmedi Dava, kişisel cep telefonlarının iş görevlerini yerine getirdiğini iddia ediyor. Ekim 2016'dan Ocak 2019'a kadar Vacaville deposunda çalışan Scott, Amazon'un son maaşlarını zamanında ödeyemediğini de söylüyor.

Amazon, @AmazonNews aracılığıyla son birkaç gündür Twitter'da ABD'li senatörlerle çekişiyor. hesap, sorgulama - diğer şeylerin yanı sıra - teslimat şoförlerinden bazılarının o kadar fazla çalıştıklarına dair raporların doğruluğu, tuvalet molası vermek için zamanları olmadığı için şişelere işemek zorunda kaldılar. Bununla birlikte, çok sayıda haber bu iddiayı desteklemektedir. Ve Pazartesi, Amazon'un Alabama, Bessemer'deki fabrikasında çalışan işçilerin ABD'deki ilk Amazon sendikasını kurup kurmamak konusunda oy vermeleri için son tarih.

Amazon Cumartesi günü bir yorum talebine yanıt vermedi.