TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 13-02-2021 23:08   Güncelleme : 13-02-2021 23:08

Amazon teslimat uygulaması Mentor, sürücülerin konumlarını izler ve performanslarını ölçer

CNBC'den gelen yeni bir rapora göre Amazon, konumları takip etmek ve üçüncü taraf teslimat sürücülerinin performansını değerlendirmek için kullandığı Mentor adlı kendi şirket içi mobil uygulamasını oluşturdu. Uygulama, bir sürücünün konumunu her zaman izler ve ayrıca performans değerlendirmelerine etki eden günlük bir puan oluşturur.

Amazon teslimat uygulaması Mentor, sürücülerin konumlarını izler ve performanslarını ölçer

CNBC'den gelen yeni bir rapora göre Amazon, üçüncü taraf teslimat sürücülerinin konumunu izlemek ve performansını değerlendirmek için kullandığı Mentor adlı kendi şirket içi mobil uygulamasını oluşturdu. Rapor, bir sürücünün konumunu her zaman izliyor ve ayrıca düşük puanlar bir üçüncü taraf teslimat şirketinin Amazon ile gelecekteki sözleşmeler için ilişkisine potansiyel olarak zarar vererek performans değerlendirmelerine etki eden günlük bir puan oluşturuyor.

Amazon, uygulamayı güvenliği iyileştirmek için bir araç olarak faturalandırır, ancak CNBC tarafından belirtilen hem sürücüler hem de gizlilik savunucuları, Mentor yazılımının aynı zamanda sürücülerin gözetimi için bir araç olduğundan ve çalışanlara uygulanan başka bir baskı biçimi olduğundan endişe duymaktadır. paketleri olabildiğince hızlı teslim ettiklerinden emin olun. Bu ayın başlarında, çevrimiçi olarak yayınlanan bir Amazon tanıtım videosu, benzer şekilde bir sürücünün performansını izlemek ve ölçmek için kullanılan Netradyne adlı bir firmanın her zaman açık güvenlik kameralarını içeren ve gizlilik savunucuları arasında alarma neden olan yeni bir girişimi ortaya çıkardı.

"Güvenlik, Amazon’un en büyük önceliğidir. İster son mil kamyonetlerdeki son teknoloji telemetrikler ve gelişmiş güvenlik teknolojisi, ister sürücü güvenliği eğitim programları veya haritalama ve yönlendirme teknolojimizdeki sürekli iyileştirmeler olsun, ağımızdaki güvenlik mekanizmalarına on milyonlarca dolar yatırım yaptık, ve en iyi güvenlik uygulamalarını sürücülere düzenli olarak iletin, ”dedi bir Amazon sözcüsü CNBC'ye.

Amazon, izleme önlemlerinin güvenliği iyileştirmek için tasarlandığını söylüyor

Operasyonları genişledikçe Amazon, bir kısmı teslimat hizmeti programı (DPS) olan kendi dağıtım altyapısını giderek daha fazla oluşturdu. Bu program, birkaç yıl öncesine kadar çoğunlukla FedEx ve UPS gibi şirketler tarafından gerçekleştirilen son kilometre teslimatına yardımcı olmak için üçüncü taraf şirketlerle sözleşme yapıyor. Amazon, kargo yük gemileri ve uçak alımları ve kiralamaları ile lojistik zincirinin daha fazlasına sahip olmak ve işletmek için yürüttüğü kapsamlı çabanın bir parçası olarak, maliyet düşürücü önlemlere yardımcı olmak ve teslimatların hızını ve verimliliğini artırmak için kendi sürücülerini kullanıyor.

Bununla birlikte, sürücü ve yaya güvenliğiyle ilgili sorunlar var. The New York Times'a göre, Amazon, bazı durumlarda, işin sözleşme niteliği nedeniyle paketlerini müşterilerinin evlerine teslim eden sürücülerin elindeki kazalar, yaralanmalar ve hatta ölümler için doğrudan hesap verebilirlik yaptı. Yine de şirket, teslimatların hızını potansiyel güvenlik endişelerine göre önceliklendirmek için yazılım ve diğer araçları kullanmaktan dolayı ateş altında.

Sonuç olarak, Amazon'un güvenliği artırmak amacıyla her zaman rotalarını yöneterek ve davranışlarını izleyerek sürücüleri üzerindeki kontrolü artırmaya başladığı bildirildi. Monitor uygulaması ve her zaman açık güvenlik kameraları bu önlemlerin bir parçasıdır, ancak bazı sürücüler bu yöntemlerin ne kadar istilacı olduğu konusunda endişelidir.

CNBC, sürücülerin internette toplandığını ve sistemi oyun oynamanın yollarını tartıştığını söylüyor. Örneğin sürücüler, Monitor uygulamasının teslimatı tamamlanmış olarak işaretlemek gibi dikkatsiz sürüşle hata yaptığı işle ilgili standart prosedürler için ne kadar adaletsizce davrandıkları için telefonlarını kazaklara sarmayı ve teslimat kamyonlarının torpido gözünde saklamayı denediler. telefonu kaldırarak. Bir sürücü CNBC'ye "Cihazınız hareket ederse, size karşı sayılacaktır" dedi.

Konum paylaşma izinleriyle ilgili endişeler de var. CNBC'nin bildirdiğine göre sürücülerden uygulamayı kişisel cihazlarına indirmeleri ve bazı sürücülerin Amazon'un sürücü gizliliği konusunda sınırlarını aştığından endişe duyan konum paylaşımına "her zaman izin ver" özelliğini etkinleştirmeleri isteniyor.