TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 14:35   Güncelleme : 31-03-2021 14:35

Amazon'un özel ağ çipleri üzerinde çalıştığı bildiriliyor

Bir rapora göre Amazon, ağ altyapısının omurgasının kendi özel çipleri tarafından desteklenmesini istiyor. Amazon tarafından inşa edilen ağ cihazları da bir AWS teklifi haline gelebilir.

Amazon'un özel ağ çipleri üzerinde çalıştığı bildiriliyor

The Information'a göre Amazon'un donanım ağ anahtarları için özel silikon yongalar üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Amazon'un dahili altyapısını ve AWS'yi geliştirmesine yardımcı olabilecek çiplerin, Amazon'un 2015 yılında İsrailli yonga üreticisi Annapurna Labs'ı 350 milyon dolarlık satın almasının bir sonucu olduğu söyleniyor.

Amazon bunun için silikonu oluşturuyor. anahtarlar, darboğazları ve sorunları kendi altyapısında çözmesine yardımcı olabilir, özellikle de bunlar üzerinde çalışan yazılımı özel olarak oluşturuyorsa. Amazon zaten kendi anahtarlarını yapıyor, ancak onlara güç veren silikon için Broadcom'a güveniyor. Özellikle web hizmetleri işinin ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında, şirketin bu makineleri tamamen kontrol etmek istemesi mantıklı geliyor. Amazon'un şu anda Annapurna yongaları üzerinde çalışan makine öğrenimi yazılımına atıfta bulunan The Information, Amazon'un daha önce sunamadığı, yeni anahtarlar tarafından desteklenen bazı hizmetleri sunması bile mümkün.

The Information bildirilen cipsler Amazon'un ilk özel silikon ürünü değil. Şirket daha önce, Alexa'nın daha hızlı yanıt vermesini sağlamak için tasarlanan Echo akıllı hoparlör ürünleri için bir çip oluşturmak üzere MediaTek ile çalışmıştı. Ayrıca, Trainium adını verdiği özel makine öğrenimi yongalarına da sahip ve yakında AWS müşterilerinin kullanımına sunulacak. Şirketin ağının omurgasını güçlendirmek için kendi yongalarının da isteyeceği mantıklı geliyor.

Özel yonga tasarımı da hızla büyük teknoloji şirketleri için önemli hale geliyor. Kısa bir süre önce Google ve Microsoft'un cihazları için özel işlemciler geliştirdiğini ve Apple'ın bunu yıllardır yaptığını gördük; M1 Mac'ler, bir şirketin ürünlerinin her ikisini de kontrol ettiğinde ne kadar güçlü olabileceğinin bir örneğidir. donanım ve yazılım. Amazon, akıllı telefon veya PC alanında bir titan olmasa da bulutta bir dev ve işe yeni çipler koymaya odaklandığı görüldüğü yer burası.