TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 15:39   Güncelleme : 31-03-2021 15:39

Amazon’un sendika oyu yakında sona eriyor, ancak bu, şirketin işgücü hesaplamasının yalnızca başlangıcı

Amazon’un Alabama sendika seçimi nasıl oluyor, neyin tehlikede olduğu ve yankıların ABD işgücünü neden etkileyebileceği.

Amazon’un sendika oyu yakında sona eriyor, ancak bu, şirketin işgücü hesaplamasının yalnızca başlangıcı

Son yedi haftadır, Alabama, Bessemer'deki bir Amazon deposunda çalışanlar, postayla sendikalaşıp üye olmama konusunda oy veriyorlar. Oy pusulalarının 29 Mart Pazartesi günü yapılması gerekiyor ve sayım ertesi gün başlayacak. Sendika kazanırsa, depo çalışanları Amazon'un ABD işgücünün sendikalaşan ilk üyeleri olacaklar, bu, işçi örgütlenmesine uzun süredir agresif bir şekilde direnen bir şirkette önemli bir olay ve ülkenin ikinci gününde koşulların iyileştirilmesine yönelik ilk adım olabilir. en büyük işveren. Şimdiye kadar olanlar ve bundan sonra ne olabileceği.

Kim oy veriyor?

Oylama, Bessemer'deki BHM1 adlı bir Amazon deposunda yapılıyor. Alabama, Birmingham dışında. Geçtiğimiz Mart'ta faaliyete geçerek yakın zamanda açıldı, ancak yaz aylarında işçiler, yakındaki kümes hayvanı fabrikalarında ve diğer işletmelerde faaliyet gösteren Perakende, Toptan Satış ve Çok Katlı Mağazalar Birliği'ne ulaştıkları koşullardan dolayı yeterince hayal kırıklığına uğradılar. Kasım ayına kadar organizatörler, pandemi nedeniyle posta yoluyla yapılan bir seçim için Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu'na dilekçe vermek için yeterli imza topladılar. Toplamda, yaklaşık 6.000 işçi oy kullanma hakkına sahiptir.

Amazon iki ölçütü izler: Çalışanların bir görevi yerine getirme ortalama oranı, "takt zamanı" ve "görev dışı kalma süresi" olarak adlandırılan öğeleri taramak için ne kadar zaman harcadıkları. İşçiler hızlı bir tempoyu koruyamazlarsa, kınama cezası alırlar veya kovulurlar.

Sendikayı destekleyen BHM1 çalışanı Perry Connelly, "Özellikle çok sayıda büyük ürün geldiğinde bunu yapmak zor" dedi. "İnsanların tuvalete gidip geri gelmekten şikayet etmeye başladığı ve takt zamanlarının artmasıyla ilgili onlara bir şeyler söylendiği noktaya geldi." Bu, BHM1 ve diğer Amazon tesislerindeki çalışanlar arasında yaygın bir şikayettir.

Amazon sözcüsü Heather Knox, e-postayla gönderdiği bir açıklamada, "Çoğu şirket gibi, ister kurumsal bir çalışan ister yerine getirme merkezi çalışanı olsun, her Amazon'lu için performans beklentilerimiz var ve gerçek performansı bu beklentilere göre ölçüyoruz. " Knox, performansın "uzun bir süre boyunca ölçüldüğünü ve değerlendirildiğini" ve "beklenen düzeyde performans göstermeyen insanları, kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için özel bir koçluk ile destekliyoruz" dedi. Knox ayrıca, işçilerin "ihtiyaç duyduklarında atıştırmalık, su almalarına veya tuvaleti kullanmalarına izin verildiğini", ancak işçilerin bunu yaptıkları için cezalandırıldıklarına ilişkin şikayetlerini doğrudan ele almadığını söyledi.

Çalışanlardan biri olan Darryl Richardson, daha önce RWDSU ile iletişime geçecek olan Darryl Richardson, The Verge'e "Sadece insanlara saygılı davranılmasını istiyorum" dedi. "Ben sadece insanlara saygılı davranılmasını istiyorum"

İşçiler ayrıca bir sendikanın daha yüksek maaş için pazarlık yapabileceğini umuyor. İşçilerin çoğu, Amazon'un salgın sırasında muazzam derecede iyi iş çıkardığının, 2020'de yüzde 84'lük karla ve Jeff Bezos'un kişisel servetinin yaklaşık 70 milyar dolar arttığının kesinlikle farkında. Bu arada, Connelly gibi birçok BHM1 çalışanı ücretlerinin düştüğünü gördü: BHM1, Amazon'un ek tehlike ödemesine saat başına 2 dolar uyguladığı Mart ayında açıldı, bu program Haziran ayında sona erdi ve ücretlerini saatte 15.30 dolara düşürdü. "Pek çok insan, tüm tesislerinden pandemide milyarlarca dolar aldığı gerçeğinden bahsediyor, ancak o paranın hiçbirini gerçekten çalışan ve onun için siperlerde bulunan çalışanlarına geri atmadı," dedi Connelly.

"O paranın hiçbirini kendisi için çalışan ve siperdeki çalışanlarına geri atmadı"

Salgın çalışanların şikayetlerini artırdıysa, geçen yaz öldürülen Black Lives Matter protestoları George Floyd, birçok kişinin harekete geçmesine yardımcı oldu.

RWDSU ayrıca kampanyayı bir sivil haklar ve ırksal adalet meselesi olarak çerçeveledi.

"Amazon'daki çalışanların çoğu Siyah ve birçoğu herhangi bir şekilde muamele görmekten, herhangi bir şekilde konuşmaktan ve herkesten daha azmış gibi muamele görmekten bıktı. "Dedi Connelly. "Kara Hayatlar Önemlidir, şimdi bir sese sahip olduğunuzu gösteriyor - bununla bir şeyler yapalım. Şu anda, sendika bu sesin başka bir varlığı. ”

Bu neden önemli?

Amazon, 800.000 çalışanıyla ABD’nin en büyük ikinci özel işverenidir ve işçi örgütlenme girişimlerine şiddetle direnmiştir. Oylama yapmak için diğer tek sendikalaşma çabası, Delaware'deki küçük bir grup onarım teknisyeniyle 2014'te oldu ve agresif bir sendika karşıtı kampanyadan sonra başarısız oldu. Daha yakın zamanlarda NLRB, Amazon'un şirketin COVID-19'u ele almasını protesto eden işçileri tehdit ettiğini ve işten çıkardığını ortaya çıkardı. Bessemer çabası yalnızca tek bir depo organize ederken, bunun yapılabileceğini gösterecekti. Zaten, diğer Amazon tesislerindeki çalışanlar BHM1'in ayak izlerini takip etmekle ilgilendiklerini ifade ettiler.

Harvard Hukuk Fakültesi profesörü Benjamin Sachs, "Başarının başarıyı doğurduğu ve organize etmenin genellikle kendi kendini pekiştiren zafer döngüleri içinde gerçekleştiği, işi organize etmenin temel bir ilkesi var" dedi.

Lojistik ağının büyüklüğü ve genişleyen coğrafi kapsamı nedeniyle, Amazon'un işlerinin kalitesi ve ücreti diğer işlerin kalitesi ve ücretleri üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Amazon, reklamlarında 15 dolarlık asgari ücret için lobi yaparak bu etkiyi öne sürüyor ve aslında, son zamanlarda yapılan bir araştırma, Amazon'un başlangıç ​​ücretini 2018'de saatte 15 dolara çıkardığında, yakındaki işverenlerin ücretlerinin de arttığını buldu.

Ancak Amazon işleri benzer iş türleriyle karşılaştırıldığında, çok daha kötü sonuç veriyor. Lojistik işler tarihsel olarak orta sınıfa giden bir yoldur ve sendikalı depolar genellikle Amazon'un yaptığının iki katı ödeme yapar. Amazon bir depo açtığında, bir Bloomberg analizi bulundu, yakındaki diğer depolarda ücretler genellikle düşüyor. Amazon’un çalışanları izleme ve üretkenliği sağlama yöntemleri (işin BHM1'i sendikalaşmaya iten yönleri), şirketler Amazon ile rekabet etmeye çalışırken lojistik endüstrisine ve diğer sektörlere de yayıldı.

Sachs, 20. yüzyılın başlarında otomobil endüstrisinin oynadığı role benzer şekilde, işgücü piyasasını şekillendirme ve işin geleceğini tanımlamadaki aşırı büyük rolü nedeniyle Amazon'u bir öncü işveren olarak nitelendiriyor. "İş hukuku reformuyla çok ilgisi olan bu endüstrinin sendikalaşması, on yıllardır işgücü piyasası için belirleyici bir andı" dedi.

İşçileri sendika aidatı ödemeleri gerektiği konusunda uyaran bir web sitesine yönlendiren Facebook reklamları yayınladı (Alabama bir çalışma hakkı devletidir ve web sitesiyle ilgili bir NLRB şikayeti yapılmıştır.) Yönetim duvarlara pankartlar ve tabelalar koydu. tuvalet durak kapılarında "Aidatlarınız nereye gidecek?" ve "Sendikalar yapamaz, biz yapabiliriz!" Şirket, yüksek fiyatlı bir sendika bozma firması getirdi ve depoda zorunlu toplantılar düzenledi. Connelly, "Onlara eğitim seansları diyorlar ama tek şey sendika dayaktı," dedi.

Amazon sözcüsü Knox, şirketin sendika çabalarına verdiği tepkiyi savundu. Knox, "Tüm çalışanların bir sendikaya katılmanın ve seçim sürecinin gerçeklerini anlaması önemlidir," diye yazdı. "Tüm çalışanlar için düzenli olarak bilgilendirme toplantıları düzenledik. Çalışanların soru sormasına fırsat tanıdık ve diğer kanallardan da eğitim aldık."

Şirket ayrıca daha fazla alışılmışın dışında önlemler aldı. Vice, seçimin bizzat yapılması için verdiği mücadeleyi kaybettikten sonra, Amazon, çalışanlara "hayır" oyu ile oy pusulalarını doldurma talimatlarını içeren postalar gönderdi ve oy pusulalarını depo girişine kurulan yeni bir posta kutusuna koymaları için mesaj gönderdi.

Sonuç olarak, organizatörler genellikle yakındaki caddelerde ve kaldırımlarda çalışanları araştırmak zorunda kalıyorlar - veya BHM1 örneğinde, ayrılan çalışanlar ışığın değişmesini beklerken otoparkta. Daha sonra, geçen yılın sonlarında Amazon, ilçeden trafik ışıklarının zamanlamasını değiştirmesini istedi. Knox, bunun vardiya değişiklikleri sırasında tıkanıklığı azaltmak için yapıldığını söyledi, ancak organizatörler işlerini zorlaştırdığını söylüyor.

Durum nasıl görünüyor?

Her iki tarafta da zorlu bir mücadele oldu. Organizatörler, Connelly iyimser olsa da oylamanın yakın olmasını bekliyor. Bir organizatör, daha önce The Verge'e, tümünün evet oyu vermeleri halinde kazanmak için fazlasıyla yeterli olduğunu söyledi, 3.000'den fazla işçi, seçim öncesi bir sendikayla ilgilendiğini ifade eden kartlar imzaladı. Ancak, Amazon’un yüksek ciro oranı göz önüne alındığında, kart imzalayan işçilerin çoğu artık orada çalışmayabilir ve diğerleri Amazon’un sendika karşıtı saldırısına ikna olmuş olabilir.

Geçtiğimiz haftalarda sendika, başta Başkan Biden olmak üzere geçtiğimiz ay Twitter'da kampanyaya atıfta bulunan bir video mesaj yayınlayan bir dizi dış destekçi tarafından desteklendi. Senatör Bernie Sanders (I-VT) ve aktivist ve rapçi Killer Mike, Bessemer'e bir dizi resmi ve ünlü delegasyonun sonuncusu olan Cuma günü depoyu ziyaret etti.

Connelly, "Geçen bir buçuk ayda büyük bir dalgalanma olduğunu düşünüyorum," dedi.

Sonra ne olacak?

Oyların 29 Mart Pazartesi günü mesai bitimine kadar Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu bölge ofisine ulaşması gerekmektedir. Sayım Salı sabahı başlayacak, ancak NLRB her iki tarafın da getirdiği zorlukları ve itirazları karara bağladığından sonucu öğrenmemiz birkaç gün sürebilir.

Sendika kazanırsa, savaşı bitmez. Şirketler, genellikle sendikadan daha fazla kamuoyu ve siyasi baskı gerektirecek şekilde, bir ilk sözleşme için müzakerelerde duvar örüyorlar. "Sendikaların seçimleri kazandığı pek çok örnek var ve sonunda şirketten iyi niyetle pazarlık yapamadığı ve ilk sözleşmeyi imzalayamadığı için uzaklaştılar," dedi işçi çalışmaları ve istihdam ilişkileri profesörü Janice Fine. Rutgers Üniversitesi.

Sendika kaybederse, dikkatler Bessemer kampanyasının Amazon'un ağına eklediği aktivizmin tohumlarına dönecek. Fine, ABD çalışma yasasının ve Amazon'un gücünün organizatörleri dezavantajlı duruma düşürdüğü düşünüldüğünde, BHM1'deki işçilerin bu kadar ileri gitmiş olmasının zaten bir zafer olduğunu söyledi.

İşçilerin bu dersi Bessemer'den aldıklarına dair işaretler zaten var. Kampanya başladığından bu yana, RWDSU sendikalaşma ile ilgilenen 1000'den fazla Amazon işçisinin kendisiyle iletişime geçtiğini söyledi. .