TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 12-03-2021 23:23   Güncelleme : 12-03-2021 23:23

Android için Chrome artık bir bağlantıyı açmadan önce bir sayfayı önizleyebilir

Chrome’un Android uygulaması artık bir bağlantıyı tıklamadan önce bir web sayfasını önizlemenize izin veriyor. Bir bağlantıya uzun basılarak ve ardından "Önizleme sayfası" na dokunarak erişilebilir. Bu özellik şimdilik yalnızca Android'e yönelik görünüyor.

Android için Chrome artık bir bağlantıyı açmadan önce bir sayfayı önizleyebilir

Chrome’un Android uygulaması artık bir bağlantıyı tıklamadan önce bir web sayfasını önizlemenize olanak tanıyor, 9to5Google bildiriyor. Özellik, tarayıcının 89 sürümüne sunucu tarafı güncellemesiyle etkinleştirilmiş gibi görünüyor ve bir bağlantıya uzun basıp ardından "Önizleme sayfası" na dokunarak erişilebilir. Şimdilik yalnızca Android gibi görünüyor.

Bir web sayfasının içeriğini mevcut sayfanızdan tam olarak ayrılmadan hızlı bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız, bu küçük ama yararlı bir özelliktir. Belki de bu, bir makalenin ilk birkaç paragrafını okuyarak ya da 2021'de Rick-rollanmış olma konusunda hala tetikte olduğunuz için bir makalenin özünü elde etmektir.

Küçük ama yararlı bir ek

Özellik bir süredir diğer tarayıcılar. İOS'ta hem Safari hem de Edge, bir bağlantıya uzun bastığınızda bir web sayfasını önizlemeyi varsayılan olarak ayarlıyor ve varsayılan olarak bir menüden "Önizleme sayfası" nın seçilmesi için ek bir adım gerektirmiyor.

Chrome’un Android'de bağlantı önizlemeleri için desteği bir süredir çalışıyordu ve Aralık 2018'de XDA Developers tarafından geliştirme aşamasındayken fark edildi. Ancak artık manuel olarak etkinleştirilmesine gerek kalmadan herkesin kullanımına açık görünüyor.