TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 13:59   Güncelleme : 31-03-2021 13:59

Apple, "Asya" kelimesiyle bazı aramaları engelledi ve şimdi sorun gideriliyor

Apple’ın iPad'ler, iPhone'lar ve Mac'ler için "Yetişkinlere Yönelik Web Sitelerini Sınırla" içerik kısıtlaması, bir yıldır içinde "Asya" kelimesi bulunan neredeyse tüm web aramalarını engelliyor. En son beta sürümünde, nihayet düzeltildi.

Apple,

Apple’ın iOS ve macOS için yerleşik web içeriği filtresi, neredeyse bir yıldır "Asya" kelimesini içeren tüm aramaları engelliyor ve Mashable'ın yeni raporuna göre hata nihayet düzeltiliyor. Sorun, "Yetişkinlere Yönelik Web Sitelerini Sınırla" içerik kısıtlaması açık olan bir cihaz kullandığınızda ortaya çıkar. Ancak bu sadece yetişkinlere yönelik web sitelerini engellemek değildir; "Asya pazarı", "Asya kültürü" ve hatta "Asya nefretini durdurma" dahil olmak üzere Asya kültürüyle ilgili neredeyse tüm aramaları engelliyor.

Verge, yukarıdaki aramaların cihazlarda engellendiğini doğruladı Apple yazılımının güncel sürümlerini (iPadOS 14.4.1 ve macOS 11.2.3) içerik kısıtlamaları açıkken çalıştırma. Aramalar iOS cihazlarda hem Safari hem de Chrome'da engellendi, ancak Chrome bunları macOS'ta gerçekleştirebildi. İçerik kısıtlamaları açık olmayan cihazlar arama yapabilir ve sonuçları alabilir.

Bir arama iPad'deki içerik kısıtlamaları tarafından engellendiğinde gösterilen hata mesajı.

İyi haber, sorunun kısa süre içinde çözülmesi gerektiğidir. Aramalar, iOS 14.5 beta, Mashable raporlarını çalıştıran cihazlarda çalışır. Yine de, düzeltilmesinin bu kadar uzun sürmesi gülünç: Şubat 2020'den itibaren sorunla ilgili raporlar var ve ilk etapta bir sorun olmamalıydı. Elbette, yetişkinlere yönelik içerik için bir filtre oluşturmak son derece zordur, ancak dünya nüfusunun yüzde 60'ını tanımlamak için kullanılan bir kelimenin neredeyse tamamen engellenmesi açıkça yanlıştır.

Beta olmayan mevcut yazılımda filtre davranır. çok tuhaf. "Asya restoranları" macOS'te engellenirken iOS'ta engellenirken, "Asya yemekleri" her ikisinde de engellenmiştir. Ve mesele bir süredir ortalıktayken, Asya karşıtı duyguların ve şiddetin yükselişte olduğu şu anda Apple için özellikle utanç verici. İOS'un sonraki sürümlerinde çözülmesi gerektiğini görmek güzel, ancak bu kadar uzun sürmemeliydi.