TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-02-2021 00:08   Güncelleme : 21-02-2021 00:08

Apple avukatları yüzlerce oyunda Steam satış verileri için mücadele ediyor

Apple, yeni bir dosyaya göre, Fortnite yapımcısı Epic Games ile devam eden davasının bir parçası olarak Valve'ı mahkemeye çağırdı. Apple, Valve'ın 400'den fazla oyun için kapsamlı satış verileri sağlamasını talep ediyor.

Apple avukatları yüzlerce oyunda Steam satış verileri için mücadele ediyor

Apple, Fortnite geliştiricisi Epic Games ile devam eden davasının bir parçası olarak Kasım ayında Valve'ı mahkemeye çağırdı ve yeni bir dosyaya göre (PC Gamer aracılığıyla) Valve'ın 400'den fazla oyun için kapsamlı satış verileri sağlamasını talep ediyor.

Hareket, Apple’ın Epic’in iOS App Store ücretlerini ödemekten kaçınma çabalarına yönelik devam eden mücadelesinin ortasında geldi. Apple, Epic'in teorik olarak oyunlarını diğer dijital pazarlara ek olarak Steam üzerinden de sunabileceği için, Valve'in verilerinin Epic'in "mevcut dağıtım kanalları" pazarının boyutunu hesaplamak için gerekli olduğunu savunuyor. Ancak veriler, Apple'ın iOS App Store'unun Valve'in Steam pazarıyla rekabet etmeye devam ettiği bir alan olan oyunlar ve uygulamalar için pazarın değerlendirilmesinde de son derece değerlidir.

Valve, Apple'ın taleplerinin olağanüstü olduğunu iddia ediyor ve

Bir talepte Apple, Valve'ı arayarak şirketin şunları gösteren belgeleri temin etmesi:

(a) yıllık toplam uygulama ve uygulama içi ürün satışı; (b) Steam'den elde edilen yıllık reklam gelirleri; (c) Steam ile ilişkilendirilebilen harici ürünlerin yıllık satışları; (d) Steam'den elde edilen yıllık gelirler; ve (e) Steam'den yıllık kazançlar (brüt veya net).

Apple, bu verilerin "Epic’in mevcut dijital dağıtım kanalları için pazarın toplam boyutunu" belirlemesine yardımcı olması açısından "çok önemli" olduğunu savunuyor. Apple, dosyalama sırasında mahkemelerin Samsung'dan "neredeyse aynı" bilgileri sağlamasını istediğini söyledi.

Buna ek olarak Apple, Valve'den aşağıdakileri gösteren belgeleri temin etmesini de talep eder:

(a) Steam'deki her bir Uygulamanın adı; (b) Uygulamanın Steam'de mevcut olduğu tarih aralığı; ve (c) Uygulamanın ve Steam'de bulunan herhangi bir uygulama içi ürünün fiyatı

Valve, taleplerin aşırı geniş olduğunu savunuyor. Valve'in dosyalamadaki pozisyon açıklamasına göre, "Apple, Valve'a Epic Game Store ve Steam'de mevcut olduğunu söylediği 436 video oyununun bir listesini verdi ve (a) Valve'in 2015'ten günümüze kadar her sürümü ve tüm dijital Steam'deki bu oyunların her biri için içerik veya öğeler, daha sonra (b) hepsi hakkında kapsamlı bilgi sağlar. "

İstenen bilgiler satış tarihleri, fiyat değişiklikleri, "oyun sürümü ve öğesi için ayrı ayrı ayrılmış brüt gelirleri" ve Valve'ın "bu sürümler, içerikler ve öğelerle ilgili" gelirlerini içerir.

Valve, bu taleplerin "Apple'ın aradığı belgeleri oluşturmak için çok büyük bir miktarı sorgulama, işleme ve birleştirme konusunda Valve'e olağanüstü bir yük yükleyeceğini" ve bu verileri "olağan iş akışının bir parçası olarak saklamadığını" savunuyor. " (Dosyalama ayrıca, Apple'ın veri talebini “on yıl boyunca Steam'deki 30.000'den fazla oyunun tamamından” “altı yıl içinde 436 oyuna” düşürdüğünü de belirtiyor.)

Valve ayrıca “ Apple, üçüncü taraf oyunlar için satış ve fiyatlandırma bilgileri arıyor ”, ancak şirketin bilgileri doğrudan üçüncü taraf geliştiricilerden almak yerine Valve'a celp göndererek bir" kısayol "aldığını söylüyor.

Çarşamba günü Epic başvuruda bulundu. Apple'a karşı Avrupa Komisyonu'na yapılan resmi bir antitröst şikayeti, Apple'ın "yalnızca uygulama dağıtımı ve ödeme süreçlerinde rekabete zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda tamamen ortadan kaldırdığını" savunuyor.