TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-02-2021 00:08   Güncelleme : 21-02-2021 00:08

Apple'ın iPhone için manyetik pil geliştirdiği bildirildi

Apple'ın, cihazın arkasına manyetik olarak takılan bir pil paketi biçiminde yeni bir iPhone şarj aksesuarı geliştirdiği bildiriliyor. Ancak, iptal edildiği anlamına gelebilecek geliştirme sorunlarıyla karşı karşıya kaldı.

Apple'ın iPhone için manyetik pil geliştirdiği bildirildi

Bloomberg raporlarına göre Apple'ın, MagSafe'i kullanarak cihazın arkasına manyetik olarak takılan bir pil paketi biçiminde yeni bir iPhone şarj aksesuarı geliştirdiği bildiriliyor. Bazı prototiplerin dış yüzeyi kauçuk olmasına rağmen, pil takımının Apple'ın önceki iPhone pil aksesuarları gibi koruyucu bir kılıf görevi gördüğü düşünülmüyor. Bloomberg, yeni pil kılıfının ayrıntılarının yanı sıra, iPhone serisinin yakın zamanda ters kablosuz şarj için destek alma ihtimalinin düşük olduğunu da belirtiyor.

Pil paketi aksesuarının en az bir yıldır geliştirilmekte olduğu düşünülüyor. , ancak paketin aşırı ısındığını düşünen iPhone'un yazılımıyla ilgili geliştirme sorunlarıyla karşı karşıya olduğu bildirildi. Bloomberg, Apple'ın AirPower şarj matını 2019'da ilk duyurulduktan bir buçuk yıl sonra iptal etmek zorunda kaldıktan sonra, şarj aksesuarlarını duyurma konusunda temkinli davrandığını belirtti. Geliştirme sorunları, yeni pil paketi aksesuarının geciktiği veya hatta hurdaya çıkarıldığı anlamına gelebilir.

Geliştirme sorunlarıyla karşı karşıya olduğu bildiriliyor

Şarj paketi, Apple'ın arkasına takılan iPhone 12 MagSafe aksesuar serisinin en yenisi olacaktı. Telefon, gömülü bir mıknatıs çemberi yardımıyla. Önceki aksesuarlar, duvar şarj cihazlarının yanı sıra manyetik olarak takılan cüzdanları içeriyordu. MagSafe'in Apple'ın dizüstü bilgisayarlarına da yalnızca eski hap şeklindeki tasarımı anımsatan bir konektörle geri döndüğü söyleniyor.

Yeni pil paketine dair söylentiler ilk olarak kodda bir referans bulunduğundan sonra ortaya çıktı. iOS 14.5 beta, MacRumors bu hafta başlarında bildirdi. Bloomberg, referansın daha sonra kaldırıldığını belirtiyor.

Bildirildiğine göre Apple, yeni pil paketinin yanı sıra, cihazlarının birbirini şarj etmesine izin vermekle ilgilendi. Bloomberg, 2019 iPhone serisinin AirPod'ları kablosuz olarak şarj edebilmesini planladığını, ancak planların daha sonra iptal edildiğini belirtti. Bloomberg'e göre işlevsellik "yakın gelecekte olası değil".

Diğer aksesuar üreticileri şimdiden söylentilere göre MagSafe pil paketine benzer işlevler sunmaya çalışıyor. 9to5Mac, geçen yılın sonlarında Alibaba ve Aliexpress'de çeşitli isimler altında satılan böyle bir paket hakkında bilgi verdi.