TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 13:05   Güncelleme : 31-03-2021 13:05

Apple tedarikçisi Foxconn, bileşen eksikliklerinin 2022'ye kadar süreceği konusunda uyardı

Apple'ın ana üretim ortaklarından biri ve iPhone ve iPad cihazlarının üreticisi Foxconn, 2022'ye kadar sürebilecek kıtlıklarla birlikte tedarik zinciri sorunları görmeye başladığını söyledi.

Apple tedarikçisi Foxconn, bileşen eksikliklerinin 2022'ye kadar süreceği konusunda uyardı

Elektronik bileşenlerde süregelen küresel kıtlık devam ediyor ve diğer büyük teknoloji ağırlıklarının yanı sıra Apple için üretimi gerçekleştiren Foxconn, kıtlıkların etkisini görmeye başladığını duyurdu. Foxconn'un CEO'su Young Liu'ya göre, Nikkei'nin bildirdiğine göre şirket, en azından önümüzdeki yılın ikinci çeyreğine kadar sürmesini beklediği bu kıtlıklar nedeniyle siparişlerinden bazılarını yerine getiremeyecek.

Liu'nun şirketin son kazanç görüşmesi sırasında yatırımcılara verdiği demeçte, "Müşterilerimizin hepsi çok büyük olduğu için bu çeyreğin ilk iki ayındaki [arz] hala iyiydi, ancak bu ay değişikliklerin olacağını görmeye başladık" dedi.

Kıtlıkların etkisinin en azından şimdilik büyük olması beklenmiyor: Liu, şirketin parça kıtlığı nedeniyle siparişlerinin yalnızca yaklaşık yüzde 10'unu kaçıracağını umuyor. müşterileri. Ancak, gecikmelerle mücadele etmek zorunda kalabilecek Foxconn ve dolayısıyla Apple gibi müşterileri için hala kayda değer bir özledim.

yüzde 10

Foxconn ayrıca geçtiğimiz ilkbaharda COVID'in zirvesinde üretimde yavaşlamalar gördü. -19, zorunlu hükümet kapatmaları ve fabrika işçilerini karantinaya aldıktan sonra salgın. Bu gecikmeler, tedarik zincirinde aşağıya indi ve Apple’ın iPhone 12 serisinin Kasım ayında normalden daha geç bir lansmanına yol açtı. Mevcut yavaşlama, karşılaştırıldığında, daha az şiddetli görünüyor, ancak parçaları elde etmek zor olmaya devam ederse, yıl içinde gecikmeler artabilir.

Foxconn, yeni nesil konsollardan arabalara kadar her şeyin üretimini yavaşlatan devam eden yonga ve bileşen sıkıntısını dile getiren en son şirkettir. Bu ayın başlarında Samsung, devam eden küresel çip kıtlığıyla başa çıkmaya hazırlanırken yatırımcılarını yarı iletken endüstrisindeki "ciddi bir dengesizlik" konusunda uyardı. Ford, Volkswagen, Nissan ve Toyota gibi araba şirketleri, silikon fazlalığı nedeniyle kamyon ve araba üretimini yavaşlatmak zorunda kaldı. Hem Sony hem de Microsoft, PlayStation 5 ve Xbox Series X'in satın alınması neredeyse imkansız durumundaki ana faktörler olarak parça eksikliklerini belirtmişlerdir. Ve PC grafik kartlarının satış sonrası değeri iki katına, hatta üç katına çıkmıştır. benzeri görülmemiş kıtlıklar ve talep.