TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 14:52   Güncelleme : 31-03-2021 14:52

Arm’ın on yıl içindeki ilk yeni mimarisi güvenlik ve yapay zeka için tasarlandı

Çip tasarımcısı Arm, on yıl içindeki ilk yeni yonga mimarisi olan Armv9'u duyurdu. Armv9, önceki mimariye göre üç büyük iyileştirme sunar: güvenlik, daha iyi AI performansı ve genel olarak daha hızlı performans.

Arm’ın on yıl içindeki ilk yeni mimarisi güvenlik ve yapay zeka için tasarlandı

Çip tasarımcısı Arm, 2011'de Armv8'in ardından on yıl içinde ilk yeni çip mimarisi olan Armv9'u duyurdu. Arm'a göre Armv9, önceki mimariye göre üç büyük iyileştirme sunuyor: güvenlik, daha iyi yapay zeka performansı ve genel olarak daha hızlı performans . Bu avantajlar, sonunda Arm'ın tasarımlarına dayalı işlemcili cihazlara kadar inecektir.

Tasarımları bugün satılan hemen hemen her akıllı telefonun yanı sıra artan sayıda dizüstü bilgisayar ve hatta sunucuya güç veren şirket için önemli bir kilometre taşıdır. Apple, geçtiğimiz yıl Mac bilgisayarlarının kendi Arm tabanlı işlemcilere geçiş yaptığını ve yıl içinde piyasaya sürülen ilk Apple Silicon Mac'lerini duyurdu. Microsoft gibi diğer üreticiler de son yıllarda Arm tabanlı dizüstü bilgisayarlar çıkardı.

Kol tabanlı işlemcileri kullanan çok çeşitli makinelerden yararlanma

Armv9 ile gelen büyük üç iyileştirmeden ilki güvenlik. Yeni Arm Gizli Bilgi İşlem Mimarisi (CCA), hassas verileri güvenli, donanım tabanlı bir ortamla korumaya çalışır. Bu sözde "Realms", önemli verileri ve kodu sistemin geri kalanından korumak için dinamik olarak oluşturulabilir.

Sırada yapay zeka işleme var. Armv9, makine öğrenimi ve dijital sinyal işleme görevlerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir teknoloji olan Ölçeklenebilir Vektör Uzantısı 2'yi (SVE2) içerecek. Bu, 5G sistemlerinden sanal ve artırılmış gerçekliğe ve görüntü işleme ve ses tanıma gibi makine öğrenimi iş yüklerine kadar her şeyden yararlanmalıdır. Bunun gibi yapay zeka uygulamalarının, Nvidia'nın şu anda 40 milyar dolara Arm satın alma sürecinde olmasının temel nedeni olduğu söyleniyor.

Ancak Arm, bu daha spesifik iyileştirmelerin dışında, Armv9'dan daha genel performans artışı vaat ediyor. Önümüzdeki iki nesil boyunca CPU performansının yüzde 30'un üzerinde artmasını ve yazılım ve donanım optimizasyonlarından gelen performansı daha da artırmasını bekliyor. Arm, mevcut tüm yazılımların Armv9 tabanlı işlemcilerde sorunsuz çalışacağını söylüyor.

Açıklanan mimari ile birlikte asıl soru, mimariyi kullanan işlemcilerin ne zaman piyasaya sürüp tüketici ürünlerine girebilecekleri. Arm, ilk Armv9 tabanlı silikonun yıl sonundan önce gönderilmesini beklediğini söyledi.