TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 24-03-2021 15:15   Güncelleme : 24-03-2021 15:15

Artık ABD'de bitcoin ile bir Tesla satın alabilirsiniz

CEO'su Elon Musk, Tesla'nın artık ABD'deki arabaları için ödeme olarak Bitcoin kabul ettiğini açıkladı. Kripto para birimini kullanarak ödeme seçeneği şirketin ABD web sitesinde göründü ve bu yılın ilerleyen günlerinde diğer ülkelere de gelecek.

Artık ABD'de bitcoin ile bir Tesla satın alabilirsiniz

CEO Elon Musk Twitter'da yaptığı açıklamada, Tesla'nın artık ABD'deki arabaları için ödeme olarak bitcoin kabul ettiğini duyurdu. Kripto para birimini kullanarak ödeme seçeneği artık geleneksel kartlı ödeme seçeneğinin yanında kullanılabilen şirketin ABD web sitesinde görünüyor. Musk, bitcoin ile ödeme seçeneğinin "bu yılın ilerleyen günlerinde" diğer ülkelerde de kullanılabileceğini söyledi.

Yeni ödeme seçeneğinin kullanılabilirliğini doğrulamanın yanı sıra Musk, Tesla'nın kripto para birimini nasıl kullandığına dair bazı ayrıntılar da sundu. Takip eden bir tweet'te "Tesla yalnızca dahili ve açık kaynaklı yazılım kullanıyor ve doğrudan Bitcoin düğümlerini çalıştırıyor" dedi, "Tesla'ya ödenen Bitcoin, itibari para birimine dönüştürülmek yerine Bitcoin olarak saklanacak."

< p lang = "en" dir = "ltr" xml: lang = "en"> Bu yıl ABD dışında Bitcoin yeteneği ile ödeme - Elon Musk (@elonmusk) 24 Mart 2021

Tesla, bitcoin ödeme sürecinin nasıl işlediğini kendi sitesinde, kullanıcıların ödemeyi başlatmak için bir QR kodunu tarama veya bitcoin cüzdanı adresini kopyalayıp yapıştırma seçeneğine sahip olacaklarını belirttiği bir SSS bölümünde açıklıyor. Cüzdanına başka herhangi bir kripto para birimi göndermeye çalışmanın, "işlemi almayacağı ve sizin için büyük olasılıkla para kaybına neden olacağı" anlamına geldiğini de ekliyor. Tesla'nın bitcoin ödeme hüküm ve koşullarına göre, arabaları ABD doları cinsinden fiyatlandırılmaya devam edecek ve eşdeğer değeri bitcoin olarak ödemeyi seçen müşteriler. Tesla, örneğin bugün ödenen 100 dolarlık bir depozitonun 0,00183659 BTC'ye eşit olduğunu tahmin ediyor.

Tesla'nın hüküm ve koşulları, müşterilerin hem bitcoin adresini hem de ödenecek miktarı girerken dikkatli olmaları gerektiğine de dikkat çekiyor. Tüm büyük harflerle "bitcoin işlemleri tersine çevrilemez" ve "bitcoin adresini yanlış girerseniz, bitcoininiz geri alınamaz bir şekilde kaybolabilir veya yok edilebilir." Müşteriler aynı zamanda satın aldıklarıyla ilgili tüm bitcoin işlem ücretlerini doğrudan ödemekle yükümlüdür ve Tesla, bitcoin ödemelerinin tamamlanması genellikle bir saatten az sürse de, bunun "bir gün veya daha fazla" sürebileceğini söyler. Ve Bitcoin dalgalanması nedeniyle Tesla, bitcoin'de yapılan herhangi bir geri ödemenin değerinin, satın alma sırasındaki ABD dolarına göre bitcoin'in değerinden "önemli ölçüde daha düşük olabileceği" konusunda uyarıyor.

Tesla, “yakın gelecekte” seçeneği ekleyeceğini söylediği yıllık 10-K raporunda bir aydan biraz daha uzun bir süre önce bitcoin'i ödeme olarak kabul etmeye başlama niyetini açıkladı. Aynı dosyada şirket, kripto para birimine toplam 1,5 milyar dolar yatırım yaptığını da açıkladı. Haberler, Bitcoin fiyatını o zamanlar tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 43.000 doların üzerine çıkardı. Bu yazı itibariyle, 1 bitcoin şu anda 56.000 $ 'ın biraz üzerinde bir değere sahip.