TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-02-2021 00:08   Güncelleme : 21-02-2021 00:08

Avustralya’daki ABC News, Facebook’un haber yasağının ardından App Store listelerinin başında yer aldı

Australian Broadcasting Corporation’ın haber uygulaması ABC News, Avustralya’da Facebook’un haber yasağının ardından Apple’ın App Store’unun en üstünde yer alıyor. ABC şu anda Facebook kullanıcılarını uygulamasına yönlendiren bir banner reklam yayınlıyor ve bu, uygulamanın Avustralya'daki yükselişine katkıda bulunuyor olabilir.

Avustralya’daki ABC News, Facebook’un haber yasağının ardından App Store listelerinin başında yer aldı

Australian Broadcasting Corporation'ın ABC News uygulaması, Facebook'un platformunda Avustralya haber kaynaklarını yasaklamasından kısa bir süre sonra, Avustralya'daki Apple'ın App Store listelerinde son birkaç gün içinde zirveye çıktı. Financial Times'tan Uma Patel'in bir tweet başlığında önerdiği gibi, bunun nedeni büyük olasılıkla ABC'nin Facebook'un haber yasağından, kullanıcıları uygulamasına gönderen bir reklamla yararlanmasından kaynaklanıyor.

ABC News şu anda App Store'un genelinde 2. Analiz firması App Annie'ye göre Avustralya'daki uygulama sıralamaları ve haber uygulaması listelerinde 1 numara. Patel değişikliği fark ettiğinde uygulama kısaca Instagram, Facebook Messenger ve Facebook uygulamasının önünde kısaca 1 numara oldu.

ABC, ziyaretçilerin uygulamasını indirmelerini istemek için facebook'un yasağını kullandı .. Avustralya'da en çok indirilen uygulama oldu .... ancak sonraki dördü Facebook'a ait ve 6'sı, fb'nin denediği bir şirket pic.twitter.com/jGxeXYxv6x satın alın

— Uma Patel (@umabp) 19 Şubat 2021

Facebook'un yasağı, teknoloji platformlarını Avustralya medyasına ödeme yapmaya zorlayacak kapsamlı bir Avustralya yasal düzenlemesine cevaben yapıldı kullanıcıların paylaştığı içerik için şirketler (ve bu platformlar reklam geliri elde eder). Facebook değişikliğe itiraz etti ve Avustralyalı haber ve medya kuruluşlarının haber gönderilerini paylaşmasını ve Avustralyalı kullanıcıların da uluslararası kaynaklardan gelen haberleri görmesini yasakladı. Yasak ayrıca devlet sayfalarından ve diğer bazı sitelerdeki gönderileri yanlışlıkla siliyor gibiydi.

ABC News’un banner reklamı. Image: ABC News

NiemanLab'a göre Facebook'un yasağı, Avustralya'daki bazı haber kuruluşlarının izleyicilerini önemli ölçüde küçülttü ve yasağın yürürlüğe girmesinden sonraki gün trafiği yüzde 93'e düşürdü. Ancak ABC News, ana sayfasına bir başlık ekleyerek yanıt verdi. "Facebook'taki haberlerimizi mi kaçırıyorsunuz? - ABC News uygulamasıyla en son haberleri ve canlı bildirimleri alın," yazıyor. O zamandan beri, uygulama 400'lerin zirvesinden 2 numaraya yükseldi.

Sebep ne olursa olsun, okurların onları yamyamlaştıran sosyal medya siteleri üzerinden doğrudan haber kaynaklarına yönelmesi olumlu görünüyor, ve diğer haber kuruluşları bu yasaktan potansiyel olarak benzer şekillerde yararlanabilir. Haber Vitrini için Avustralya'nın en büyük üç medya şirketi olan Seven West Media, Nine Entertainment ve NewsCorp ile ortaklık anlaşması yapan rakibi Google ile karşılaştırıldığında Facebook'un katı yaklaşımının istenmeyen bir etkisi.