KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 25-10-2022 10:52   Güncelleme : 25-10-2022 10:52

BAŞKAN EKREM İMAMOĞLU, TÜRKİYE’NİN İLK BASKETBOL MÜZESİNİ AÇTI

Türkiye’nin ilk basketbol müzesi olan Fenerbahçe Basketbol Müzesi’nin açılış törenine katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Cumhuriyet Bayramımızın 99. yıldönümünde, 100. yıl için geri saymaya başlayacağız.

BAŞKAN EKREM İMAMOĞLU, TÜRKİYE’NİN İLK BASKETBOL MÜZESİNİ AÇTI

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fenerbahçe (FB) Spor Kulübü’nün Türkiye’de bir ilke imza atarak açtığı basketbol müzesinin açılış törenine katıldı. Törende Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, FB Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, eski başkanlardan Vefa Küçük, iş insanı Murat Ülker, FB Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanı ve Gazeteci Uğur Dündar ile eski ve yeni sporcular ile yönetim kurulu üyeleri de yer aldı.

Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bu haftanın Cumhuriyet Bayramı’nın 99. Yıldönümü deneniyle çok özel bir hafta olduğunu, sonrasında 100 için geri saymaya başlayacaklarını belirterek, “Devletimizin ve milletimizin teminatı olan Cumhuriyetimizin teminatı olan, onu geçmişten geleceğe taşıyan kurumlar var. Hem 115 yaşında olan, basketbolda da 100. yılı aşmış olan Fenerbahçe Spor Kulübümüz de Cumhuriyetimizin asil kurumlarından bir tanesidir, değer katmıştır” diye konuştu.

“Gerçekten devleti ve milleti asil kılan, kurumların katkılarıdır. Biz; kültüre, sanata, spora, yaşama, ekonomiye ve üretime katkı sunan kurumların değerinin farkında olan bir yönetimiz” ifadelerini kullanan İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fenerbahçe gibi şehrimizin önemli bir markasının; hem şehrimize, hem ülkemize, hem de dünyaya spor adına en güzel mesajları verdiğini ve vereceğini biliyoruz. Burada açılan müze de aslında bu güzel mesajlardan bir tanesidir.

Törende konuşmaların ardından Başkan Ekrem İmamoğlu ve Ali Koç ile beraberindekiler, kurdele keserek Fenerbahçe Basketbol Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi. İmamoğlu, Koç ile birlikte müzeyi gezerek sporcular ile fotoğraf çektirdi.

Türkiye’nin ilk basketbol müzesinde; 1913’ten bugüne basketbol maçlarında kullanılan tüm bayrak, atkı, forma, şapka, top gibi malzemeler ile kazanılan kupalar ve eski basketbol oyuncularının fotoğrafları yer alıyor. FB Spor Kulübü’nün 2017 yılında kazandığı Euroleague Kupası da bu müzede sergilenmeye başladı.

AdminAdmin