TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 16-03-2021 14:49   Güncelleme : 16-03-2021 14:49

Belki arkadaşınızın sanatını NFT olarak satmayın

Jason Rohrer, The Castle Doctrine oyunu için ilk olarak sipariş ettiği 155 dijital tablonun NFT kopyalarını çevrimiçi olarak bireysel sanat eserleri olarak satmaya çalışıyor. Orijinal sanatçılar bundan hiç memnun değil.

Belki arkadaşınızın sanatını NFT olarak satmayın

Anlıyorum - iklim değişikliğiyle ilgili tüm uyarılara rağmen, siz veya tanıdığınız birinin gözlerinde büyük Scrooge McDuck büyüklüğünde dolar işaretleri var, bir tutam blok zinciri fark ettikten sonra bir JPG görüntüsünü soğuk nakit paraya dönüştürmek için ihtiyacınız olan tek şey ve şimdi ilk altın hücumu sürerken bir NFT'ye dönüşmek için bir şey için - herhangi bir şey için - döküm yapıyorsunuz.

Sonra, tam olarak size ait olmayan bir şeyi fark edersiniz. Onu satmayacaksın, değil mi? Ve yine de, Kotaku'ya göre, bağımsız oyun geliştiricisi Jason Rohrer'in yapmaya çalıştığı şey de bu: The Castle Doctrine adlı oyunu için orijinal olarak sipariş ettiği 155 dijital tablonun NFT kopyalarını çevrimiçi sanat eserleri olarak satmak. Hangisi ... Demek istediğim, o zamanlar NFT'ler olmasa bile yasal olarak haklara sahip olabilir mi?

NFT nedir?

NFT'ler, benzersiz dijital öğeler satın almanıza ve satmanıza ve blockchain'i kullanarak bunlara kimin sahip olduğunu takip etmenize olanak tanır. NFT "değiştirilemez jeton" anlamına gelir ve teknik olarak çizimler, animasyonlu GIF'ler, şarkılar veya video oyunlarındaki öğeler dahil olmak üzere dijital her şeyi içerebilir. Bir NFT, gerçek hayattaki bir tablo gibi türünün tek örneği veya ticaret kartları gibi birçok kopyasının bir kopyası olabilir, ancak blok zinciri, dosyanın kimin elinde olduğunu izler.

NFT'ler son zamanlarda manşetlere taşınıyor, bazıları milyonlarca dolara satıyor, Nyan Cat gibi yüksek profilli memler ve açık artırmaya konulan "onunla anlaşma" güneş gözlükleri. Ayrıca NFT'lerin muazzam elektrik kullanımı ve çevresel etkileri hakkında da birçok tartışma var. Hala sorularınız varsa (anlaşılır bir şekilde), NFT SSS bölümümüzü okuyabilirsiniz.

Rohrer ona aitmiş gibi davranmaya bile çalışmıyor - her sanatçıyı yeni kripto galeri sayfasına atıyor. Onlara "kişisel arkadaşları" ve "bir sürü açık artırma parası ve arka uç telif hakları getirirse" onlarla "paylaşmaya" istekli olduğunu söylüyor.

Kotaku'ya göre bazı "arkadaşları" bu cömertlikten pek memnun değildi ve onların ısırık yanıtlarını tam olarak okumalısınız. Başlamak için bir tane var:

Canabalt ve Overland geliştiricisi Adam Saltsman, NFT açık artırmasını "benim için kısa vadede bir kaybet-kaybet teklifi" olarak nitelendirdi. Saltsman, Kotaku'ya bir e-postada, "Ya Jason sanatımı kullanarak daha fazla kamusal iş yapıyor ya da benim hoşuma giden ... Jason'la konuşup hayatımın bir kısmını bunu yaparak geçiriyorum, bu da berbat," dedi.

Basın zamanında, Rohrer'in web sitesi başlık resmi olarak "PROTECT WHAT'S YOURS" ifadesini kullanmaya devam etmekteki ironiyi fark edip etmediği belli değil. (Yine de sanatçının isteği üzerine siteden bazı parçaları kaldırdı.)

Kabul etmeliyim, merak ediyorum : sanatı yapmamış birinden hiç NFT alır mıydınız? Bir NFT etkin bir şekilde dijital bir imza olduğundan, orijinal sanatçıdan bir imza almayı tercih ederim.

Belki de bu yüzden, "tam anlamıyla her şeyin sanat olabileceği" hakkındaki ünlü anonim 4Chan gönderisinin bu ünlü fotoğrafının NFT'sini henüz kimse satın almadı. Sonra tekrar, bu gönderinin çerçeveli bir kopyası bir zamanlar yaklaşık 100.000 dolara satıldı.

İlgili

Bilgisayar korsanları Nifty Gateway kullanıcılarından NFT'leri çaldı