TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 25-03-2021 22:45   Güncelleme : 25-03-2021 22:45

Beş yaşındaki Fairphone 2, neredeyse üç yaşındaki Android 9'a güncellendi

Sürdürülebilir akıllı telefon üreticisi Fairphone, Fairphone 2 için Android 9 güncellemesi için Google'ın sertifikasını aldı. Bu, Fairphone 2 sahiplerinin güvenlik güncellemelerini almaya devam edeceği anlamına geliyor.

Beş yaşındaki Fairphone 2, neredeyse üç yaşındaki Android 9'a güncellendi

Sürdürülebilir akıllı telefon üreticisi Fairphone, Google'ın Fairphone 2 için Android 9 güncellemesi sertifikasını aldı. Android'in neredeyse üç yıllık bir sürümü için sertifika almak, orijinal olarak bir telefonda çalıştığını anlayana kadar o kadar etkileyici görünmüyor Fairphone, beş yıl önce Android 5'i çalıştırdığında yayınlandı. Yazılımın kullanıma sunulması bugün başlıyor ve 18 Nisan'a kadar devam edecek.

Bu, Android telefon üreticileri arasında temelde duyulmamış bir destek süresi . Fairphone 2 sahipleri en son Android 11 özelliklerinden yararlanamayacak olsa da, daha önemli olan, hala resmi olarak desteklenen bir Android sürümünü çalıştırıyor olmalarıdır. Google'ın bu ayki en son Android güvenlik bülteni, Android 9'daki güvenlik sorunları için birden fazla düzeltme içeriyor.

"Sertifika alabilmek için yaklaşık 477.000 Google testini geçmek zorunda kaldık"

Fairphone 2'nin Android 9 güncellemesi bir süredir çalışıyor ve Haziran 2020'de beta olarak piyasaya sürüldü. O zamanlar, Fairphone, Qualcomm'un artık cihazın içindeki işlemci için destek sağlamaması da dahil olmak üzere, bu kadar eski bir telefonu desteklemeye çalışırken yaşadığı zorlukları ana hatlarıyla açıkladı. , ilk olarak 2014 yılında duyurulan bir Snapdragon 801.

"Akıllı telefon için beş yıllık desteği doldurduğumuzda, Fairphone 2 için Android 9 için Google sertifikası almak, Fairphone için büyük bir başarıdır" diyor Fairphone Eva Gouwens'in CEO'su. "Sertifika almak için yaklaşık 477.000 Google testini geçmek zorunda kaldık."

Bugün bir kilometre taşı. #Fairphone 2, piyasaya sürüldükten 5 yıl sonra büyük bir yazılım yükseltmesi alıyor. Fairphone'u elektronik endüstrisini bozarak akıllı telefonun uzun ömürlülüğünü teşvik etme misyonuyla başlattık ve bu da bu bağlılığı ifade ediyor. https://t.co/jdpOxZKEHQ pic.twitter.com/bQGbj54CEi

— Fairphone (@Fairphone) 25 Mart 2021

"Sektöre bu tür şeylerin CEO, bir akıllı telefonun 2-3 yıl sonra atılmasına gerek kalmaması mümkünse, ömrünü uzatabiliriz ”dedi.

Akıllı telefon için benzer uzunlukta destek sunan diğer tek akıllı telefon üreticisi cihazlar, geçtiğimiz yıl 2015 iPhone 6S için en son telefonu işletim sistemi olan iOS 14'ü piyasaya süren Apple'dır. Android üreticileri Apple'ın gerisindeyken gelişiyor. Samsung şimdi son Galaxy cihazları için dört yıllık güvenlik güncellemeleri sunarken, Google Pixel telefonları için üç yıllık güncellemeler sunuyor ve OnePlus, 2018 OnePlus 6 ve 6T için Android 11'i piyasaya sürmeyi planladığını söylüyor.

Fairphone 2'nin Android 9'a güncellemesi, piyasaya sürüldükten bu kadar uzun süre sonra, şirketin daha yeni Fairphone 3 ve 3 Plus telefonlarının uzun vadeli desteği için iyiye işaret ediyor. Şirket, telefonların bu yılın ikinci yarısında Android 11'e güncellenmesi gerektiğini ve bundan sonra "bir büyük Android güncellemesi daha" çıkacağını söylüyor. Yazılım desteği ve yedek parça bulunabilirliği 2024'e kadar devam edecek.