TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-02-2021 00:06   Güncelleme : 21-02-2021 00:06

Bugün Daft Punk robot kasklarının nasıl yapıldığını öğrendim

Bir Twitter başlığı, bir video ve ikiliyle 2000 yılında yapılan bir röportajda, Daft Punk’ın robot kasklarının başlangıçta nasıl yaratıldığını ve neden

Bugün Daft Punk robot kasklarının nasıl yapıldığını öğrendim

Yatak odamın anonimliğini de vurgulayan bir görsel sanatçı olarak, Daft Punk'ın sadece müziğini değil, görsel varlığını da nasıl tasarladığını hep merak etmişimdir. Kendi başına bir başyapıt olan Daft Punk kaskları, iki isimsiz müzisyeni diğer dünyadan varlıklara dönüştürür. Funk ve elektro hakemler. Sesin elçileri. Sentezleyicinin tanrıları. Anladın. Kasklar, müzisyenlerin kendilerini gerçeklikten koparmasına ve dinleyiciyi kendi evrenine getirmesine izin veriyor. Müzisyeni bir sır olarak bırakıyor ve bugüne kadar kaskların doğuşu benim için de bir muammaydı.

@daft_wub tarafından yazılan bir tweet dizisinde, elektrik şemaları ve kaskların ilk heykelleri dahil olmak üzere taslaktan sona kadar tüm süreci görebilirsiniz. Ayrıca, LED'lerin matrisini güçlendirmek için gerekli olan karmaşık kabloları ve Daft Punk’ın ilk fotoğraf çekiminden kamera arkası görüntüleri gösteriyorlar.

Orijinal Daft Punk robotlarının yaratılması. Bir iplik. pic.twitter.com/Byuo6yjic2

— Daft Punk Fandom (@Daft_Wub) 18 Şubat 2021

Konu aynı zamanda ilgili şirketlere de atıfta bulunuyor: Alterian Inc., kasklar ve favori funk botlarımızın en yeni ve en ince sürümleri üzerinde çalışan Ironhead Studios. Her iki stüdyonun da film tecrübesi var; Ironhead Studios, Marvel ile Örümcek Adam, Kara Panter, Thanos ve daha fazlası gibi karakterler için canlı aksiyon kostümleri üzerinde çalıştı.

Alex ve Martin'den ayrıntılı Daft Punk eskizleri pic.twitter.com/r3xQvoBWKz

— Daft Punk Fandom (@Daft_Wub) 18 Şubat 2021

Alterian Inc. tarafından şekillendirilmiş Daft Punk kaskları pic.twitter.com/WIUgrc6Ena

- Daft Punk Fandom (@Daft_Wub) 18 Şubat 2021

Tamamlanmış kasklar pic.twitter.com / pjDHH3vpyO

- Daft Punk Fandom (@Daft_Wub) 18 Şubat 2021

Bu resimler yeni değil; tweet dizisi onları yeniden dolaştırıyor, ancak bu benim gibi süreci gerçekten hiç görmemiş hayranlar için harika. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, ikilinin 2000 yılında The Face için yapılan kapsamlı bir röportajına dayanan Piers Martin tarafından hazırlanan bu makaleyi okumanızı öneririm. Ek açıklamalı bir transkript bile okuyabilirsiniz.

Bonus materyal için Alterian SFX Tasarımcısı Tony Gardner ile takımların çeşitli yinelemelerini araştıran bu videoyu izleyin.