GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-04-2021 15:14   Güncelleme : 29-04-2021 15:14

Çalışma izin belgesini E- devletten nasıl alacağız?

İçişleri Bakanlığı'nın gönderdiği genelgeye göre 29 nisan perşembe yani bu akşamdan itibaren tam kapanma sürecine giriyor, 17 gün boyunca bazı işletmeler çalışmaya ara veriyor. Ancak tam kapanma süresince çalışmak zorunda olan vatandaşlar E- devletten nasıl izin kağıdı alacak?

Çalışma izin belgesini E- devletten nasıl alacağız?

İçişleri Bakanlığı'nın gönderdiği genelgeye göre 29 nisan perşembe yani bu akşamdan itibaren tam kapanma sürecine giriyor, 19 gün boyunca bazı işletmeler çalışmaya ara veriyor. Ancak tam kapanma süresince çalışmak zorunda olan vatandaşlar E- devletten nasıl izin kağıdı alacak?

Çalışma belgeleri www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulama ekranından temin edilecek. SGK çalışma izin belgesi çıktı olarak da alınabilecek.

E devlet sistemi www.turkiye.gov.tr adresine girdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulama ekranına tıklamanız gerekiyor. Daha sonra e devlet şifresi ve T.C kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan SGK kaydınızı görüntüleyebilir ve çıktı olarak alabilirsiniz.

* E devlet sistemine giriş yapınız.

* Arama boşluğu kısmına “Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulama” yazınız.

* Ekranda gözüken SGK kaydınızı “Dosyayı indir” seçeneğine tıklayarak PDF şeklinde indirin ve çıktısını alın.

e-Devlet üzerinden gerekli çalışma izin belgesini alamayanlara için Süleyman Soylu şu açıklamayı yaptı;

“Çalışılan kurumlar size bir görevli kağıdı verecek. Bu görevli kağıdında ad, soyad ve kurumun ‘Bu benim şu SGK kaydıyla çalışanımdır. Bunun suistimalinden ben de sorumluyum’ diye bir kağıt imzalayacak.

Yani hem e-Devlet üzerinden bunu çok rahat bir şekilde vereceğiz, kimseden yazı alınmasına gerek kalmayacak. Eğer alınamıyorsa da iş yerinden bir belge alınabilecek. Hem klasik hem modern metodumuz var.”