KİMDİR
Giriş Tarihi : 19-09-2021 16:19   Güncelleme : 19-09-2021 16:19

CHP'li Ahmet Ünal Çeviköz kimdir?

"Mavi Vatan" konseptini eleştirerek " Mavi Vatan'ın tarifine baktığınız zaman egemenlik haklarının ötesinde alanı kapsayan bir kavram. Saldırgan ve yayılmacı bir algı yaratırsınız". diyerek tepki çeken CHP Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz kimdir?

CHP'li Ahmet Ünal Çeviköz kimdir?

"Mavi Vatan" konseptini eleştirerek " Mavi Vatan'ın tarifine baktığınız zaman egemenlik haklarının ötesinde alanı kapsayan bir kavram. Saldırgan ve yayılmacı bir algı yaratırsınız". diyerek tepki çeken CHP Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz kimdir?

CHP'li vekil Ahmet Ünal Çeviköz, 6 Kasım 1952 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiş, 1970 yılında Kadıköy Maarif Koleji, 1974 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, 1978 yılında ise aynı üniversitede Siyaset Bilimi Bölümünden mezun olmuştur.

Ahmet Ünal Çeviköz'ün kariyer hayatı da merak ediliyor. Ermenistan ile ilgili açıklamalarda bulunan Ahmet Ünal Çeviköz'ün meslek hayatı ile ilgili merak edilenler haberimizde...

1978 yılında Dışişleri Bakanlığı'nda göreve başlayan diplomat Ünal Çeviköz, 1993 yılında Brüksel Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler dalında yüksek lisans yapmıştır.

NATO dönemi

1980 yılına kadar Dışişleri Bakanlığı'nın merkezinde görev alan ve ardından sırasıyla; Moskova Büyükelçiliği'nde II. Katip ve Bregenz Başkonsolosluğu'nda Konsolos olarak görev yapan Ünal Çeviköz, 1986 yılında yeniden merkez görevine dönerek Doğu Avrupa Dairesi Şube Müdürü görevinde bulundu.

Ünal Çeviköz, Sofya Büyükelçiliği Müsteşarlığına atanmışken, 1989 yılında Dışişleri Bakanlığı'ndaki görevinden ayrılıp NATO'da uluslararası memur olarak göreve başladı.

NATO'da ilk olarak Ekonomi Direktörlüğü'nde, sonra Siyasi Direktörlük'te çalışan Ünal Çeviköz, 1994 yılında NATO'nun Moskova'daki Enformasyon Bürosu'nu kurdu.

Ünal Çeviköz, 1994-1997 yılları arasında NATO-Rusya Kurucu Senedi'ni hazırlayrak, 1997 yılında yeniden Dışişleri Bakanlığı'nda merkez görevine döndü.

Bürokrat Yılları

Bir yıl süre ile Balkan Dairesi Başkanlığı yapan Ünal Çeviköz, 1998 yılında Kafkasya ve Orta Asya Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmış, 2001 yılında Bakü Büyükelçisi, 2004 yılında Bağdat Büyükelçisi olarak görevlendirilmiştir.

2006 senesinde Bağdat'ta suikaste uğrayan Ünal Çeviköz, 2007 yılından 2010 yılına kadar Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak çalıştı.

Londra Büyük Elçisi oldu

Londra Büyükelçisi olarak atandığı 2010 yılından sonra, 2013-2015 yılları arasına kadar Türkiye adına Uluslararası Denizcilik Örgütü genel kurul başkanlığını yürüttü.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkiler için çabalarına 1998 yılında başlayan Ünal Çeviköz, 10 Ekim 2009 tarihinde Türkiye ile Ermenistan arasında Zürih'te "Diplomatik İlişkilerin Kurulması" ve "İlişkilerin normalleştirilmesi" ile ilgili iki protokolün imzalanmasında da görev aldı.

CHP'den Milletvekili

Ahmet Ünal Çeviköz, 2015'te gerçekleşen Türkiye genel seçimlerinde CHP'den milletvekili aday adayı oldu, ancak aday gösterilmedi.

2015'de aday gösterilmeyen Ahmet Ünal Çeviköz, 3-4 Şubat 2018 tarihlerinde düzenlenen 36. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı'nda CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi.

Ahmet Ünal Çeviköz, 12 Şubat 2018 tarihinde CHP'nin kamu diplomasisinden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak göreve getirilerek, 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerde milletvekili olarak TBMM'ye giriş yaptı. 

10 Ağustos 2018 tarihinde ise CHP'nin dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcısı olan Ünal Çeviközi Temmuz 2020'de yapılan bir sonraki kurultayda parti meclisine girmeyi başaramadı ancak TBMM'de Dış İlişkiler Komisyonu üyeliğinin yanı sıra Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu başkan yardımcısı görevlerini yürüttü.

Ünal Çeviköz aynı zamanda Kadir Has Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti üyesidir.

Galatasaray Yöneticiliği

Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği'nin verdiği Kristal Martı ödülünü 2010'da almaya hak kazanan Ünal Çeviköz, 20 Ocak 2018 tarihli kongrede Galatasaray Spor Kulübü yönetim kurulu üyesi olarak seçildi.

Galatasaray Spor Kulübü başkan yardımcısı olarak görevlendirilen Ünal Çeviköz, başkanlık görevini 5 Şubat 2018 tarihinde sonlandırdı.

Emel Çeviköz ile evli olan Ahmet Ünal Çeviköz, İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca ve İtalyanca biliyor.