TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 18-03-2021 15:31   Güncelleme : 18-03-2021 15:31

Chrome artık web'de anında ses ve videoya altyazı ekliyor

Google, gerçek zamanlı altyazı özelliği olan Canlı Altyazıları Chrome'a ​​getirdi. Özelliğin ayarlarda etkinleştirilmesi gerekir, ancak bir kez olduğunda, tıpkı Android'de olduğu gibi tarayıcıdaki hemen hemen tüm ses kaynaklarında çalışır.

Chrome artık web'de anında ses ve videoya altyazı ekliyor

Google, ilk kez XDA Developers tarafından tespit edildiği üzere, gerçek zamanlı altyazı özelliğini Pixel telefonlardan Chrome tarayıcısı kullanan herkese genişletiyor. Canlı Altyazılar, daha önce hiç bulunmayan videolar veya sesler için kendiliğinden altyazılar oluşturmak için makine öğrenimini kullanır ve web'i sağır veya işitme güçlüğü çeken herkes için çok daha erişilebilir hale getirir.

Etkinleştirildiğinde, Canlı Altyazılar otomatik olarak içinde görünür. insanların konuştuğu bir içeriği izlerken veya dinlerken tarayıcınızın altındaki küçük, taşınabilir bir kutu. Kelimeler kısa bir gecikmeden sonra belirir ve hızlı ya da kekemelik konuşmalar için hataları fark edebilirsiniz. Ancak genel olarak bu özellik, 2019'da Pixel telefonlarda ilk kez göründüğü kadar etkileyicidir. Altyazılar sessiz sesle bile görünecek veya sesiniz kısılmış olarak görünecek, bu da onu başkalarını rahatsız etmeden videoları veya podcast'leri "okumanın" bir yolu haline getirecek. çevrenizde.

Bir podcast oynatıcısından ses altyazısı veren Canlı Altyazılar

Chrome'un Canlı Altyazıları YouTube videoları, Twitch akışları, podcast üzerinde çalıştı oyuncular ve hatta SoundCloud gibi müzik akışı hizmetleri, burada, The Verge'de birkaçımız tarafından yürütülen erken testlerde. Ancak, Chrome'daki Canlı Altyazıların yalnızca İngilizce çalıştığı görülüyor, bu da mobil cihazlarda geçerli.

Canlı Altyazılar, Chrome'un en son sürümünde Ayarlar'a ve ardından "Gelişmiş" seçeneğine gidilerek etkinleştirilebilir. bölümü ve ardından "Erişilebilirlik". (Bu özelliği görmüyorsanız, tarayıcınızı manuel olarak güncellemeyi ve yeniden başlatmayı deneyin.) Bunları açtığınızda, Chrome bazı konuşma tanıma dosyalarını hızlı bir şekilde indirecek ve ardından, tarayıcınız insanların konuştuğu bir sonraki sesi çalarken altyazılar görünmelidir. .

Canlı Altyazılar ilk olarak Android Q beta sürümünde kullanıma sunuldu, ancak bugüne kadar bazı Pixel ve Samsung telefonlara özeldi. Artık Chrome'da olduklarına göre, Canlı Altyazılar çok daha geniş bir kitleye sunulacak.