DÜNYA
Giriş Tarihi : 07-05-2021 19:06   Güncelleme : 07-05-2021 19:06

Çinli devlet bankası Bitcoin işlemini yasakladı

Çin'de devlet bankası kripto para ile ilgili işlemleri yasakladığını duyurdu.

Çinli devlet bankası Bitcoin işlemini yasakladı

Çin'de devlet bankası kripto para ile ilgili işlemleri yasakladığını duyurdu.

Dijital para atılımlarıyla bilinen hatta dünyada Merkez Bankası Dijital Parası’na (CBDC) geçiş yapma konusunda en hızlı davranan ülke olarak gösterilen Çin’de, devlet destekli bankalardan CITIC Bank, kendi hesapları üzerinden Bitcoin başta olmak üzere kripto para işlemleri yapılmasını yasakladığını açıkladı.

CITIC Bank, yasağın getirilme sebebinin, Çin yuanının değer kaybetmesini engellemek ve kara para aklanmasının önüne geçmek olduğunu belirtirken, bu durumun hem bireyler hem de kurumlar için geçerli olduğu açıklandı.

Banka, bu konuyla ilgili yapılan işlemleri askıya alma ve hesapları kapatma hakkının olduğunu belirtti. Bilindiği üzere Çin’de kişiler arasında Bitcoin gönderme işlemleri yasak değil ancak bazı bankalar kara para aklamayı önlemeyi sebep göstererek kripto para işlemlerini yasaklıyor.

CITIC’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Hesabınızın Bitcoin işlemlerinde kullanılmasının yasaklanmasına ilişkin açıklama;

Mülkiyet haklarını ve Çin yuanının statüsünü korumak ve kara para aklamanın önüne geçmek için, bugünden itibaren Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para işlemlerinin banka hesapları vasıtasıyla yapılması yasaklanmıştır.

Bankamız bu tür işlemleri tespit etmesi halinde, işlemleri askıya alma, iptal etme ve hesapları kapama hakkına da sahiptir. Banka müşterileri etraflarında bu tür hareketlerde bulunan kişileri tespit ederlerse bunu bize bildirebilirler.”