TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-02-2021 00:08   Güncelleme : 21-02-2021 00:08

Disney Plus, WandaVision'ın yeni bölümü çok popüler olduğunda bazı aboneler için düştü

WandaVision'ı Disney Plus'ta yayınladığı saniyede izlemek isteyen bazı kişiler için kesinti sorunları yaşanmış olabilir. Disney, Batı kıyısındaki az sayıda kullanıcıyı yaklaşık 10 dakika etkilediğini doğruladı.

Disney Plus, WandaVision'ın yeni bölümü çok popüler olduğunda bazı aboneler için düştü

Kesinti sorunları akış platformunu etkilediğinden, WandaVision'ı indikleri anda izlemeye çalışan bazı Disney Plus kullanıcıları yükleme sorunlarıyla karşılaştı.

Şirkete göre, çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri'nin Batı Kıyısı'nda bulunan bir dizi hesap, platformda yaklaşık 10 dakikalık bir kesintiye neden olan trafik artışından etkilendi. Kesintinin süresiyle ilgili raporlar Twitter'da değişiyordu; bazı insanlar 30 dakikaya yakın bir süredir sorunlar yaşıyor ve bu durum "NOT DISNEY" ve "DISNEY + DOWN" gibi isimlerle trend olan konulara yol açıyordu.

Doğu Kıyısı ve Birleşik Krallık'ta da tur attı. Şirkete göre, kodlama sorunları gibi belirli bir bölümle ilgili sorunlar hakkındaki endişeler yanlıştır. Aşağı Dedektör for Disney Plus'ın ekran görüntüsü aşağıda görülebilir. Kesinti 03:05 AM ET civarında zirveye ulaştı.

Down Detector aracılığıyla Disney Plus'ın ekran görüntüsü. Image: Down Detector

Disney Plus'ın yükleme sorunlarıyla karşılaştığı ilk sefer değil. Hizmet başladığında, The Mandalorian’ın ilk bölümünün galasıyla birlikte, Disney Plus'ın dolaşan sosyal medyayı yüklemediğine dair raporlar. O zamandan beri, uygulama çoğunlukla iyi durumda kaldı ve birkaç yaygın kesinti bildirildi.

Diğer Disney yayın platformları ise kesinti sorunlarıyla karşılaştı. Son zamanlarda, UFC 257'yi izlemek için ESPN Plus kullanan bir dizi müşteri, ana başlık kavgasına yol açan devam eden kesinti sorunlarıyla karşılaştı. Bir Disney sözcüsü 24 Ocak'ta The Verge'e verdiği demeçte, ekiplerin "teknik bir sorunun kullanıcıların bir kısmının ESPN + görüntüleme başına ödeme etkinliğinin ilk kısmına erişimini engellediğinin farkında olduklarını ve bu deneyim için özür dileriz" dedi.

Sözcü, "Sorunu tespit etmek ve çözmek için olabildiğince çabuk çalıştık," diye ekledi.

WandaVision, Conor McGregor ve Dustin Poirier dövüşü ile aynı şey olmasa da, Parrot Analytics'in The Verge'e sağladığı verilere göre, dizi dünya çapında en popüler dizilerden biri. Analist Wade Payson-Denney, The Verge'e son birkaç hafta içinde şovun dünya çapındaki ortalama şovdan 90.9 kat daha popüler (veya daha fazla talep gören) hale geldiğini söyledi. Beş farklı kıtada 10 farklı ülkede en iyi gösteri. Yani, evet - WandaVision popüler.

Resim: Parrot Analytics

Şov ayrıca Nielsen'in en çok izlenen orijinal akış listesine de indi ve milyonlarca akışı gördü gösterinin ilk ve ikinci haftası arasında. Nielsen derecelendirmeleri mükemmel olmasa da (yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'ndeki görüntülemeyi ölçüyorlar ve tabletlerdeki gibi belirli izleme yöntemlerini saymıyorlar), WandaVision’ın haftalık yayın stratejisinin işe yaradığını gösteriyor. Nielsen verilerine göre, bitiş jeneriği başından beri kaç kişinin izlediğine bağlı olarak ilk iki bölümün ortalaması 6,5 milyon ile 8,5 milyon arasında yayınlanıyordu.

Bu, WandaVision'ın neden bu kadar düştüğünü tam olarak açıklamıyor hafta önce değil, diğer haftalarda veya The Mandalorian'ın 2. sezon finalinin yayın platformunun kekemesine neden neden olmadığı. Disney, beklenen izleyici sayısı nedeniyle sunucuların finale daha iyi hazırlanmasını sağlamış olabilir ve WandaVision’ın haftalık tam olarak 12: 00 PT / 03: 00 ET’te görüntülemesi, Marvel’ın standartlarına göre bile beklenmedik bir durum olabilir. House of Mouse'dan bildiğimiz şey, esas olarak West Coast hesaplarını kısa bir süre için etkilediğidir.