TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-02-2021 00:09   Güncelleme : 21-02-2021 00:09

E-postalarınızın izlenmesini nasıl durdurabilirsiniz?

İzleyicilerden kaçınmak için atabileceğiniz temel adımlardan biri, e-postanızın resimleri otomatik olarak yüklemesini durdurmaktır, çünkü bu piksellerin çoğu burada saklanır.

E-postalarınızın izlenmesini nasıl durdurabilirsiniz?

Gelen kutunuzu dolduran tüm bu iğrenç pazarlama e-postaları yalnızca bir ürünü itmekle kalmıyor. Ayrıca, e-postayı açıp açmadığınızı, ne zaman açtığınızı ve mesaja izleme yazılımı eklemek için MailChimp gibi bir yazılım kullanarak o sırada nerede olduğunuzu da izliyorlar.

Nasıl çalışıyor? E-postaya genellikle (ancak her zaman değil) bir görüntü veya bağlantı içinde gizlenen tek bir izleme pikseli yerleştirilir. E-posta açıldığında, piksel içindeki kod bilgileri şirketin sunucusuna geri gönderir.

Bu yolla iletilebilecek bilgi miktarını kısıtlamak için bazı girişimler olmuştur. Örneğin, 2014'ten beri Google, tüm görüntüleri kendi proxy sunucuları aracılığıyla sunmuştur ve bu da konumunuzu en azından bazı izleme uygulamalarından gizleyebilir. Ve Ugly Email ve PixelBlock gibi uzantılar, Chrome ve Firefox'ta izleyicileri engellemek için geliştirildi.

Ayrıca izleyicilerden kaçınmak için atabileceğiniz basit bir temel adım var: resimler, Bu piksellerin çoğunun saklandığı yer. Bu şekilde e-postanızda gizlenebilecek tüm izleyicilerden kaçınamayacaksınız, ancak çoğunu durduracaksınız.

Başlıca masaüstü ve mobil e-posta uygulamalarında bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Gmail'de otomatik resim yüklemeyi devre dışı bırakın:

Erişmek için sağ üst köşedeki dişli çark simgesini tıklayın ayarlarınızı yapın ve "Tüm ayarlara bakın" ı tıklayın. "Genel" sekmesinde (ilki), "Görüntüler" e gidin. "Harici resimleri göstermeden önce sor" u seçin. Sayfanın alt kısmına gidin ve "Değişiklikleri Kaydet" i tıklayın.

Bunun, e-postaları daha etkileşimli hale getiren Gmail’in dinamik e-posta özelliğini de kapatacağını unutmayın.

"Standart HTML mesajlarında veya RSS öğelerinde resimleri otomatik olarak indirmeyin" ve "Şifreli veya imzalı HTML e-posta mesajlarındaki resimleri indirmeyin" etiketli kutuları işaretleyin. İsterseniz, altındaki kutuları işaretleyerek ilk öğe için bir dizi istisna yapabilirsiniz. Microsoft Outlook'ta otomatik görüntü yüklemeyi devre dışı bırak

Apple Mail'de otomatik görüntü yüklemeyi devre dışı bırakın:

" Mail ">" Tercihler "i seçin. "Görüntüleme" sekmesine tıklayın. "İletilere uzak içerik yükle" seçeneğinin işaretini kaldırın. Apple Mail'de otomatik görüntü yüklemeyi devre dışı bırakın:

Android Gmail'de otomatik görüntü yüklemeyi devre dışı bırakın:

Sol üst köşedeki üç satıra dokunun. Aşağı kaydırın ve "Ayarlar" ı seçin. Çalışmak istediğiniz e-posta hesabına dokunun. Aşağı kaydırın ve "Resimler" i seçin. "Harici resimleri göstermeden önce sor" seçeneğine dokunun. Android Gmail'de otomatik görüntü yüklemeyi devre dışı bırakın:

iOS Mail'de otomatik görüntü yüklemeyi devre dışı bırakın:

"Ayarlar"> "Posta" seçeneğine dokunun. "Mesajlar" bölümünü bulun ve "Uzak Resimleri Yükle" yi kapatın. iPhone'da otomatik görüntü yüklemeyi devre dışı bırakın: