KİMDİR
Giriş Tarihi : 27-08-2021 15:14   Güncelleme : 27-08-2021 15:17

Ebru Timtik kimdir?

Ölüm orucuna girip hayatını kaybeden Ebru Timtik kimdir, neden ölüm orucuna girdi?

Ebru Timtik kimdir?

Ölüm orucuna girip hayatını kaybeden Ebru Timtik kimdir, neden ölüm orucuna girdi?

İstanbul Barosuna kayıtlı avukat olan Ebru Timtik aynı zamanda Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesidir. Diğer 17 avukata birlikte "terör örgütü üyeliği" ve "terör örgütü yöneticiliği" suçlamasıyla yargılandı. Timtik, DHKP-C terör örgütü üyeliği suçlamasından tutuklanmıştı.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, 20 Mart 2019'da iki avukatın da aralarında olduğu ÇHD üyesi 18 avukata toplam 159 yıl ceza verdi. Mahkemenin gerekçeli kararında, Halkın Hukuk Bürosu'nda avukat olarak çalışan Timtik ve Ünsal hakkında "yakalanan örgüt mensuplarına örgüt talimatlarını ilettiği, örgütle arasındaki irtibatı sağladığı, kuryelik yaptığı" suçlamaları yer aldı.

'Örgüt üyeliği' suçundan Ebru Timtik 13 yıl 6 ay, Aytaç Ünsal 10 yıl 6 ay hapse mahkum edildi. Sekiz avukatın tutuklu yargılandığı dava dosyası Yargıtay'a gitti.

Timtik ve Ünsal başlattıkları açlık grevini ölüm orucuna çevirmişti. ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve avukatlar Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu ve Ayşegül Çağatay, 3 Şubat'tan itibaren sürdürdükleri açlık grevi eylemine 10 Mart'ta ara verdi. Ancak ölüm orucunu sürdüren Timtik, 238. gününde Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi'nde hayatını kaybetti.