KİMDİR
Giriş Tarihi : 14-07-2021 16:16   Güncelleme : 14-07-2021 16:16

Elif Domaniç kimdir?

Sosyal medyada yayınladığı klip ile çok konuşulan Elif Domaniç kimdir?

Elif Domaniç kimdir?

Sosyal medyada yayınladığı klip ile çok konuşulan Elif Domaniç kimdir?

Kendi markanı oluşturmadan önce moda ile aran nasıldı? Harnessa yönelmen nasıl gerçekleşti?
Moda dergilerine freelance alışveriş editörlüğü ve styling yapıyordum. Bir noktada tasarıma yönelmeyi düşünüyordum zaten. O yüzden çok keskin bir geçiş olmadı. Londra’da kaldığım dönemde tanıştım harnessla. O zaman daha Türkiye’de moda olmamıştı, dünyada ise yeni yeni moda olmaya başlamıştı. İlk harnessımı Londra’da bir dükkandan almıştım. Türkiye’ye döndükten sonra kendim için bir tane yaptım. Sonra yavaş yavaş işe dönüştü.

Fetiş unsuru olabilecek tasarımları kullanmak bile cesaret isterken sen onları işe dönüştürdün. Çekincelerin oldu mu? Olumsuz tepki aldın mı?
Çekincem olmadı çünkü satamazsam ben giyerim en kötü dedim (gülüyor). Yaptığım şeyin çok da uçuk kaçık bir şey olduğunu düşünmüyorum. Çevremden de hiç tepki almadım. Zaten bunu yaptığım çevre, buna tepki gösterecek bir çevre değil bence.

Harness ürünlerin meraklısı var mıymış?
Yurt dışından zaten sipariş alıyordum. Çoğunlukla yurt dışına satış yaparım zannederken özellikle son dönemde, dükkanı açtıktan sonra siparişlerimin çoğu yurt içinden oluyor. Anladım ki ülkemizde de baya meraklısı varmış.

Tasarımlarının fantezi amaçlı mı, yoksa modanın içinde kullanılması mı seni tatmin ediyor?
Aslında fantezi amaçlı kullanılması daha çok hoşuma gidiyor. Ama tatmin olmak anlamında modanın içinde kullanılması derim çünkü o zaman daha geniş kitlelere ulaşmış oluyor.

“Harness ürünler fantezi amaçlı kullanılır” algısı değişiyor mu? Moda anlamında bu akım ne durumda?
Bazıları için bu algı değişse de hala ön yargılı yaklaşanlar var. Önemli olan bunları nasıl gündelik kıyafetlere adapte edebileceğini bilmek. Harnessları gündelik bir aksesuar olarak hayatına katan çok fazla insan var. Zaten kullanılan derinin kalitesi ve detaylı işçilik bu tasarımları sıradan bir fetiş unsuru olmaktan çıkarıyor.

Deri demişken, ürünlerindeki önemi nedir?
Deri bu ürünlerde baş rol oyuncusu. Sertliği ve karakteri dolayısıyla deri, bu işin kimyasıyla bire bir uyuşan bir materyal. Tasarıma özel bir boyut kazandırıyor kesinlikle ama bunun için de en kaliteli deriyi seçip el işçiliğine de çok dikkat etmek gerekiyor. Yoksa işin kalitesini bir anda düşürüyor.

Örnek aldığın isimler veya bir ilham kaynağın var mı? “Şöyle bir ürün yapmak istiyorum” fikri nereden çıkıyor?
Kimseyi örnek almamaya çalışıyorum ki ortaya çıkan sonuç özgün bir şey olsun. Ama tabii ki ilham almak için çok araştırıyorum. Harness yapmak yap boz gibi; bir tane model yaptıktan sonra ona yeni parçalar ekleyip çıkardıkça yeni bir model oluşuyor.

Koleksiyonlarını oluştururken süreç nasıl gelişiyor? Direk kadınları düşünerek mi yapıyorsun yoksa erkekler üstünden kadınları düşünerek mi?
Cinsiyet ayrımı yapmadan kendini seksi ve güzel göstermeye çalışan kadınları düşünerek tasarım yapıyorum. Sırf moda olsun diye hem cinslerine hava atmak isteyen kadınlara göre ilerlemiyor yani tasarım sürecim.

Bir test aşaması var mı?
Var diyebilirim; prova mankeni üzerinde ana hatları çıkardıktan sonra modeli kendim deniyorum. Rahat olup olmadığına, insan anatomisine tam uyum salayıp sağlamadığına bakıyorum.

Seksiliği yansıtmak için kıyafet, iç çamaşırı, aksesuar şart mı?
Bence şart. Çünkü tercih ettiği aksesuar veya iç çamaşırına göre bir kadın ya da erkek hakkında fikir sahibi olup, onunla ilgili fanteziler kurabiliriz. Fantezi dünyasına açılan kapının anahtarı gibidir kullanılan aksesuarlar.

Erkekler için de fetiş ürünler tasarlamak gibi bir planın var mı?
Özel siparişle erkekler için de tasarımlar yapıyorum. Kadınlara göre daha az müşterim oluyor. Çok farklı isteklerle gelenler oluyor. Deli gömleği isteyen erkek müşterim de oldu, çok sade bir harness isteyen de. Ama erkek üzerine koleksiyon hazırlamak gibi bir düşüncem şu an yok.

Harness ağırlıklı mı devam edeceksin yoksa ileride bizi farklı çalışmalar bekliyor mu?
Son iki koleksiyonumda giyim de yer alıyordu. Deriyle yapılabilicek çok şey var, zamanla hepsini gerçekleştirmek istiyorum. Yastık, aydınlatma ya da çeşitli objeler var kafamda.

*Röportaj 10Sayfa Dergisi şubat sayısında yayınlanmıştır.