TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-02-2021 00:07   Güncelleme : 21-02-2021 00:07

En iyi AI etik uzmanlarından birini görevden aldıktan sonra Google, çeşitliliğini ve araştırma politikalarını değiştiriyor

Google, AI etikçisi Timnit Gebru'nun işten çıkarılmasına ilişkin araştırmasını tamamladı ve sonuç olarak bazı politikaları değiştiriyor. Politika değişiklikleri, çeşitliliği ve dahil etme teşviklerini, araştırma süreçlerini ve çalışan çıkışlarını etkiler.

En iyi AI etik uzmanlarından birini görevden aldıktan sonra Google, çeşitliliğini ve araştırma politikalarını değiştiriyor

Axios'a göre Google, etik yapay zeka ekibinin eş lideri Timnit Gebru'nun işten çıkarılmasına ilişkin dahili bir araştırmayı tamamladıktan sonra araştırma ve çeşitlilikle ilgili politikalarını değiştiriyor. Şirket, belirli yöneticilerin ücretlerini çeşitlilik ve kapsayıcılık hedeflerine bağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışanların işten çıkışlarının nasıl hassas bir şekilde yönetildiği konusunda da değişiklikler yapıyor.

Google soruşturmanın sonuçlarını açıklamamasına rağmen, değişiklikler Gebru ile ilgili durumun nasıl azaldığına doğrudan yanıtlar gibi görünüyor. Google, ortak yazdığı bir makalenin geri çekilmesini talep ettikten sonra, Gebru araştırma ekibi yönetimine, belirli koşullar yerine getirilmediği takdirde görevinden istifa edeceğini ve bir geçiş planı üzerinde çalışacağını söyledi. Şirket, bir geçiş planı yerine tatildeyken hemen işine son verdi. Bu, ekibinin üyelerinin tepkisine yol açtı ve hatta bazı Google mühendislerinin protesto amacıyla istifa etmesine neden oldu.

Google, araştırma ekibi aynı fikirde olmasa da Gebru’nun makalesinin düzgün bir şekilde gönderilmediğini iddia etmişti. Google şimdi Axios'a göre "araştırma yayınlama sürecini kolaylaştıracağını" söyledi, ancak politika değişikliklerinin kesin ayrıntıları verilmedi.

Personele gönderilen dahili bir e-postada, Google'da AI başkanı Jeff Dean şunları yazdı:

Dr. Gebru'nun kadın teknoloji uzmanlarına çıkışının ne anlama geldiğini duydum ve anladım. Siyah topluluğundakiler ve teknolojide kariyer peşinde koşan diğer yeterince temsil edilmeyen gruplar ve Google'ın sorumlu yapay zeka kullanımını derinden önemseyen birçok kişi için. Bazılarının buradaki yerlerini sorgulamasına neden oldu, ki pişmanım.

Ayrıca Gebru’nun çıkışının nasıl idare edildiği için özür diledi, ancak buna ateş demekten vazgeçti.

Politika değişiklikleri, Google'ın yapay zeka ekiplerini yeniden yapılandırmasından bir gün sonra gerçekleşti; bu, etik AI ekibinin üyelerinin "en son bilenler" olduğu bir değişiklik, ekibin bir parçası olan araştırma bilimcisi Alex Hanna'ya göre ekip.

Google güncellenen politikaları The Verge ile paylaşmayı reddetti, bunun yerine ayrıntılar için Axios'un makalesine işaret etti.