TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-02-2021 00:07   Güncelleme : 21-02-2021 00:07

Eski Google mühendisi Anthony Levandowski yapay zeka kilisesini kapattı

TechCrunch'ın bildirdiğine göre, otonom araç ticaret sırlarını çalmaktan mahkum olan eski Google mühendisi Anthony Levandowski, yapay zeka kilisesini kapatıyor. Geleceğin Yolu kilise fonlarını NAACP'ye bağışlıyor.

Eski Google mühendisi Anthony Levandowski yapay zeka kilisesini kapattı

TechCrunch'ın bildirdiğine göre, sürücüsüz araba sırlarını çalmaktan mahkum olan eski bir Google mühendisi olan Anthony Levandowski, yapay zeka odaklı Geleceğin Yolu (WOTF) kilisesini kapatıyor. Bu, kilisenin Tekilliğe hazırlık olarak "Yapay Zekaya (AI) dayalı bir Tanrılığın gerçekleşmesi, kabulü ve ibadeti" peşinde koşma hedefinin bir dereceye kadar uğursuz bir sonudur. Artık insanlık, dinin rehberliği olmadan yaygın yapay zekayla başa çıkmak zorunda kalacak.

Levandowski, TechCrunch tarafından bulunan Kaliforniya eyaletinde dosyalanan belgelere göre, Haziran 2020'de WOTF'yi kapatma sürecini başlattı. WOTF hiçbir zaman düzenli toplantılar ya da fiziksel bir kilise binası yapmadı. Kilisenin toplam 175.172 ABD doları tutarındaki fonları NAACP Yasal Savunma Fonu'na bağışlandı.

Geleceğin Yolu geçmişte kaldı

Yapay zeka kilisesine sahip olmak ve işletmek gerçekten de büyük Levandowski hikayesinin sadece bir parçası The Verge, Uber ve Google'ın Waymo arasındaki yasal destanın bir parçası olarak ele aldı. Levandowski, Google'da otonom araçlar üzerinde çalıştı, ardından kendi sürücüsüz kamyon şirketi Otto'yu kurdu ve daha sonra Uber'e sattı. Google'dan Uber'e giden yolculuğun bir noktasında Levandowski, arama devinden bazı dahili belgeler alarak Google'ın 2017'de Uber'e dava açmasına ve 2018'de yerleşmesine neden oldu. Levandowski 2020'de ticari sır hırsızlığından mahkum edildi.

Levandowski, salgının ardından 18 ay kısaltılmış hapis cezasına çarptırıldı, ancak görevden ayrılmadan önce eski Başkan Donald Trump tarafından affedildi. Geleceğin Yolu geçmişte kaldı, hapis cezası yok ve denetlenecek başka bir otonom sürüş şirketi ile Levandowski, yapay zekanın göreceli barış içinde insanları geçmesini bekleyebilecek gibi görünüyor.