TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 06-02-2021 21:25   Güncelleme : 06-02-2021 21:25

Etik yapay zeka lideri Timnit Gebru'nun kovulması üzerine iki Google mühendisi istifa etti

Google'ın etik AI ekibinin eski eş başkanı Timnit Gebru, Aralık ayında aniden işten atıldığını söylüyor. O ayın ilerleyen saatlerinde, bir çeşitlilik işe alım uzmanı olan April Christina Curley, işten çıkarıldığını kamuoyuna açıkladı.

Etik yapay zeka lideri Timnit Gebru'nun kovulması üzerine iki Google mühendisi istifa etti

İki Google mühendisi, etik yapay zeka ekibinin eski eşbaşkanı Timnit Gebru'nun muamelesi üzerine istifa etti. Mühendislik direktörü David Baker, Gebru’nun işten çıkarılmasının şirkette kalma arzusunu "söndürdüğünü" söyledi. Bir yazılım mühendisi olan Vinesh Kannan, Gebru ve bir çeşitlilik işe alan kişi olan April Christina Curley'nin "haksız yere" uğraması nedeniyle ayrıldığını söyledi. Bu haber ilk olarak Reuters tarafından bildirildi.

Baker meslektaşlarına bir veda notunda, "Daha anlayışlı, bilgili bir dünya yaratmaya inandığımızı söyleyemeyiz ve sonra ürünlerimizin önyargıları nasıl artırdığını görmezden gelemeyiz" diye yazdı. "Çeşitliliğe inandığımızı söyleyemeyiz ve ardından duvarlarımızın içinde pek çok sesin göze çarpan yokluğunu görmezden gelemeyiz."

Kalkışlar, Google yönetimi ve çalışanları arasında devam eden bir çatışmaya işaret ediyor. Aralık ayında Gebru, Brain Women and Allies listerv'e gönderdiği bir e-postayla aniden kovulduğunu söyledi. Notta, Google'ın çeşitlilik ve kapsayıcılığa olan bağlılığına ilişkin şüphelerinden açıkça bahsetti. Halka açıldıktan sonra, 2.695 çalışan Google'da daha iyisini yapmasını isteyen bir açık mektup imzaladı.

O ayın ilerleyen saatlerinde Curley, Eylül 2020'de işten atışı hakkında tweet attı. "SİYAH YETENEK İSTEMİYORLAR," dedi. "Benden alın - bir MF salgınının ortasında, ırkçı saçmalıklarıyla onlara seslenmemi duymaktan bıktıkları için kovdukları en başarılı BLACK QUEER WOMAN işvereninden."

Benden alın - bir MF salgınının ortasında işten atan en başarılı SİYAH KUYRUK KADIN işe alıcısı, çünkü benim onları çağırdığımı duymaktan bıktıkları ırkçı saçmalık.

- Real Abril (@RealAbril) 21 Aralık 2020

Bir Google sözcüsü The Verge'e e-posta ile gönderilen bir açıklamada şunları söyledi: "April'ın onu tarif etme şekline katılmıyoruz fesih, ancak iddiaları hakkında yorum yapmamız uygun değil. ”

Kannan istifasını 3 Şubat'ta Twitter'da duyurdu. Şirketin Gebru ve Curley'e muamelesinin kişisel bir kırmızı çizgiyi aştığını söyledi: "İnandığım bir şeyi savunan bir takım arkadaşına misilleme"

Dün Google'daki son günümdü. Ayrıldım çünkü Google'ın @timnitGebru ve @RealAbril'e kötü muamelesi, işe başladığımda yazdığım kişisel kırmızı çizgiyi aştı. Google'dan çok şey kazandığımı biliyorum, ama aynı zamanda her iki işinden de çok şey kazandım ve onlar da haksızlığa uğradılar.

- Vinesh Kannan (@vineshgkannan) 3 Şubat 2021

Ocak ayında , yaklaşık 230 Google çalışanı, yıllarca süren çalışan aktivizmi üzerine inşa ederek bir sendika kurduklarını duyurdu. Haber ilk olarak The New York Times tarafından bildirildi. Bugün Alfabe İşçileri Sendikası adlı örgütün 800'den fazla üyesi var.