YEMEK TARİFLERİ
Giriş Tarihi : 04-04-2021 17:13   Güncelleme : 04-04-2021 17:13

Evde ekşi maya nasıl yapılır?

Su ve unun fermente olmasıyla ortaya çıkan, ekmeklere yumuşak, ekşi ve mükemmel lezzet veren, insan sağlığına sayısız faydası olan bu mayayı evde nasıl yaparız?

Evde ekşi maya nasıl yapılır?

Mayanıza metal değdirmeyin. Mutlaka tahta kaşık kullanın. Mayanızı karanlık ortamda mayalayın. Üzerini sıkıca örtmeyin, hafif hava almasını sağlayın. Kullanacağınız kapların temiz olmasına dikkat edin.Kullanacağınız su mutlaka içme suyu olsun. Mayanızın yerini asla değiştirmeyin, aynı ortamda mayalansın. Miktarlarını değiştirmeden mayalamaya devam edin. Oda ısısının aynı olmasına özen gösterin. Birinci gün: Suyu ve unu bir kavanozun içinde karıştırın. Üzerini bir tülbent ya da streç ile kapatın veoda sıcaklığında karanlık bir ortamda hiç dokunmadan 3 gün boyunca saklayın.

3 gün olunca Mayanızın üzerinde kabuklanmalar ve renk değişiklikleri olacaktır. Mayanızın bu kısımları ve yarısını tahta kaşık yardımıyla döküp üzerine tekrar 1 çay bardağı un ve 1 çay bardağı su ekleyerek besleyin. Bu serüveni yaklaşık 10 gün kadar devam ettirin. 10. gün sonunda mayanız hazır hale gelecektir. Ekmek yapımı için mayanızı birkaç gün daha aktifleştirmeye ve koyu kıvamlı olması için bekletmeye devam edebilirsiniz. Ekmek yapımı için çoğalttığınız kadar ekşi maya kullanabilirsiniz. Geri kalan mayayı aynı şekilde besleyerek büyütebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış!