TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 16-03-2021 14:28   Güncelleme : 16-03-2021 14:28

Facebook, Avustralya medya kuruluşlarından haberleri lisanslamak için News Corp anlaşmasını yaptı

Facebook, Rupert Murdoch's News Corp ile Facebook News için Avustralya medya kuruluşlarına erişim için bir anlaşma yaptı. Şirket, Avustralya hükümeti ile yaptığı görüşmelerin bir parçası olarak, kullanıcıların ve yayıncıların haber içeriğine erişimini son aylarda kapatmak için aşırı önlem almıştı.

Facebook, Avustralya medya kuruluşlarından haberleri lisanslamak için News Corp anlaşmasını yaptı

Facebook, geçen ay Avustralyalı kullanıcıların ve medya kuruluşlarının ülkedeki haber bağlantılarını paylaşma olanağını kapattı ve şimdi, medya devi News Corp bir sosyal ağ ile lisans anlaşması.

Finansal şartlar açıklanmadı, ancak anlaşma, Facebook'un haber platformunun news.com.au, The Daily Telegraph ve Sky News gibi önemli News Corp Australia mülklerine erişimini sağlayan çok yıllı bir anlaşma. Google, teknoloji şirketlerinin haber kuruluşlarına yaptığı ödemeleri düzenleyen yeni bir Avustralya yasasının tehdidi genel olarak arttığı için, geçen ay News Corp ile benzer şekilde bir anlaşma yaptı.

Facebook'un Avustralya'daki haberleri kapatması, özellikle News Corp. üzerindeki baskıyı artırmak için tasarlanmadı. Bunun yerine Facebook, Avustralya hükümetinden, Facebook gibi büyük teknoloji platformlarının öngörüldüğü o zamanki medya pazarlık yasası konusunda tavizler istedi. ve Google'ın, içeriklerine erişmeleri için haber yayıncılarına ödeme yapması gerekir. Google ayrıca Avustralya'daki arama motorunu kapatmakla tehdit etti, ancak bunun yerine kendi anlaşmalarını yapmaya başladı.

Facebook, Avustralya'nın medya pazarlık yasasını geri püskürttü ve kazandı

Öngörülebilir bir olay dönüşünde Facebook, istediği tavizleri aldı; bunlardan en büyüğü, Silikon Vadisi'nin iftira attığı yasanın zorunlu tahkim kısmının reddedilmesini içeriyordu. önceki ticari anlaşmalar yapıldı ve şirket haberleri paylaşma olanağını geri kazandı.

Yine de Facebook'un yasaya ilk muhalefetinin bir kısmı, en güçlü yayıncılara çok fazla müzakere gücü vermesiydi ve News Corp, Avustralya'daki en büyük ve en yaygın medya holdingidir.

"Facebook, yayıncılar ile Facebook arasındaki ilişkiyi kasıtlı olarak yanlış tanımlayan bir tahkim sistemi kapsamında çok uluslu medya şirketlerine potansiyel olarak sınırsız miktarda para ödemeye zorlanacaktı. Facebook'un küresel politika şefi Nick Clegg, o zamanlar halka açık bir blog gönderisinde tartıştı.

Avustralya hesaplaşmasının ardından Facebook, medya kuruluşlarıyla ortaklıkları geliştirmek için önümüzdeki üç yıl içinde haber endüstrisi anlaşmalarına 1 milyar dolar taahhüt edeceğini söyledi. Avustralya'nın. (Facebook, isterse Avustralya'daki haberleri kapatma hakkını saklı tuttuğunu söyledi.)

Görünüşe göre Facebook ve News Corp uydurmuş ve bu yeni anlaşma News Corp'un sahip olduğu yayıncıları Avustralya'daki Facebook Haber platformu.

News Corp CEO'su Robert Thomson yaptığı açıklamada, "Facebook ile yapılan anlaşma, gazetecilik ticaret şartlarını dönüştürmede bir dönüm noktası ve Avustralya haber işletmelerimiz üzerinde maddi ve anlamlı bir etkiye sahip olacak" dedi. "Rupert ve Lachlan Murdoch küresel bir tartışmaya öncülük ederken, endüstrimizdeki diğerleri sessiz ya da sırtüstü, çünkü dijital işlevsizlik gazeteciliği dilenci bir düzene dönüştürmekle tehdit etti."

Faceboo’nun küresel haber ortaklığı şefi Campbell Brown, "Bu anlaşmayı gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz ve Facebook News’u Avustralya’ya taşımayı dört gözle bekliyoruz" dedi. Facebook'un Avustralya ve New Zeland haber ortaklıkları başkanı Andrew Hunter, yaptığı açıklamada, "News Corp Australia ve Sky News Australia ile yapılan anlaşmaların, Facebook'taki insanların News Corp'un ağından premium haber makalelerine ve son dakika haber videolarına erişim sağlayacağı anlamına geldiğini söyledi. ulusal, büyükşehir, kırsal ve banliyö haber odaları. "

.