TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 13-02-2021 23:08   Güncelleme : 13-02-2021 23:08

Facebook gizlice bir akıllı saat inşa ediyor ve gelecek yıl satmayı planlıyor

The Information'ın yeni bir raporuna göre Facebook, devam eden donanım çabalarının bir parçası olarak bir akıllı saat geliştiriyor. Cihazın Android tabanlı bir akıllı saat olduğu söyleniyor ve önümüzdeki yıl çıkması bekleniyor.

Facebook gizlice bir akıllı saat inşa ediyor ve gelecek yıl satmayı planlıyor

The Information'ın yeni raporuna göre Facebook, devam eden donanım çabalarının bir parçası olarak bir akıllı saat geliştiriyor. Cihazın Android tabanlı bir akıllı saat olduğu söyleniyor, ancak raporda Facebook'un cihazın Google'ın Wear OS çalıştırmasını isteyip istemediği belirtilmiyor. Ayrıca, Facebook'un donanım cihazları için kendi işletim sistemini oluşturmaya çalıştığını ve giyilebilir cihazın gelecekteki yinelemelerinin bunun yerine bu yazılımı çalıştırabileceğini söylüyor.

Rapora göre akıllı saatin mesajlaşma, sağlık ve fitness özelliklerine sahip olacağı ve sosyal ağın büyüyen donanım ekosisteminin bir parçası olarak Facebook'un Oculus sanal gerçeklik başlıklarına ve Portal görüntülü sohbet cihazlarına katılacağı belirtiliyor. Facebook ayrıca, şirketin bir süredir üzerinde çalıştığı bir artırılmış gerçeklik projesi olan devam eden Project Aria girişiminin bir parçası olarak bu yılın sonlarında piyasaya çıkacak markalı Ray-Ban akıllı gözlükleri üzerinde çalışıyor. Facebook yorum yapmayı reddetti.

Sosyal ağ devinin donanım tutkusu sır değil. Bloomberg'in geçen ay bildirdiğine göre, şirketin çeşitli artırılmış ve sanal gerçeklik projelerinde ve Oculus ve Portal gibi mevcut donanım bölümlerinin bir parçası olarak ve Facebook Reality Labs bölümü altındaki deneysel girişimlerde çalışan 6.000'den fazla çalışanı var. Facebook geçmişte sağlık ve fitness cihazlarına güçlü bir ilgi göstermemiş olsa da, şirketin Oculus kulaklıkları ve yakında çıkacak akıllı gözlükleriyle giyilebilir cihazlarda bir sicili var.

Facebook ayrıca 2019'da nöral arayüz başlangıcı CTRL-Labs'ı satın aldı. CTRL-Labs, geleneksel dokunmatik ekrana ihtiyaç duymadan beyinden bilgisayar cihazlarına elektrik sinyalleri iletebilen cihazlar da dahil olmak üzere kablosuz giriş mekanizmaları oluşturma konusunda uzmanlaşmış fiziksel düğme girişleri. Girişimin fikri mülkiyeti ve devam eden araştırmaları, Facebook'un gelecekte geliştireceği giyilebilir cihazları (akıllı saat, akıllı gözlükler veya gelecekteki Oculus kulaklıkları dahil) etkileyebilir.