TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 27-03-2021 19:36   Güncelleme : 27-03-2021 19:36

Facebook, Uber ve Microsoft, çalışanları ofislere geri getirmeyi planlıyor

Facebook ve Uber, önümüzdeki haftalarda ve aylarda Kaliforniya ofislerini yeniden açma planlarını duyurdu. Uber, Nisan ayında sınırlı kapasiteyle yeniden açmayı planlıyor ve Facebook, Mayıs ayında yeniden açılmaya başlıyor.

Facebook, Uber ve Microsoft, çalışanları ofislere geri getirmeyi planlıyor

Bloomberg'e göre Facebook, COVID-19 salgını nedeniyle bir yılı aşkın süredir uzaktan çalıştıktan sonra, yüz yüze çalışmaya Mayıs ayında başlamayı planlıyor. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, pandeminin başlangıcına yakın, çalışanlarının yaklaşık yarısının önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde uzaktan çalışabileceğini vaat eden uzaktan çalışma planlarını duyurdu, ancak o zamana kadar en azından sınırlı bir kapasitede yüz yüze çalışma var. şirketin yakın geleceği.

Facebook, Menlo Park genel merkezi de dahil olmak üzere Bay Area'daki ofislerini yeniden açıyor, ancak başlangıçta kapasitesini yüzde 10 ile sınırlıyor. Bloomberg, şirketin en büyük ofislerinin Eylül ayına kadar yüzde 50 kapasiteye ulaşmamasını beklediğini yazıyor. Facebook, yakın mesafede kaç kişinin çalıştığını sınırlamanın yanı sıra, maske, sosyal mesafe ve haftalık COVID-19 testleri de talep etmeyi planlıyor.

Uber, yüz yüze çalışmaya daha da erken dönmeyi umuyor. . Reuters'e göre, yolculuk paylaşım şirketi Mission Bay, San Francisco merkezini 29 Mart'ta yüzde 20 sınırlı kapasite ile yeniden açacağını duyurdu. Uber, Facebook ile benzer COVID-19 kısıtlamalarına uymayı planlıyor, yüz kaplamaları, düzenli temizlik gerektiriyor ve hasta aile üyeleri olan çalışanlardan evde kalmalarını istiyor. Bu yeniden açılma planından önce Uber, ofis çalışanlarının 2021 Eylül ortasına kadar evden çalışmasına izin veriyordu.

Kaliforniya içindeki ve dışındaki diğer teknoloji şirketleri daha çok karma bir yaklaşım benimsiyor (ya da henüz açıklamadı) henüz planlar). Twitter büyük bir adım attı ve pandeminin başlangıcında süresiz olarak evden çalışmayı tüm çalışanlar için bir seçenek haline getirdi. Bir Twitter sözcüsü The Verge'e yaptığı açıklamada, şirketin ofislerini ne zaman yeniden açacağına dair belirli bir tarihi yok, ancak "kademeli, ofis bazında ve yüzde 20'lik bir başlangıç ​​kapasitesi olacak" dedi.

Google ve Microsoft, ileriye dönük hibrit çalışma modellerini araştırıyor. Microsoft, 29 Mart'ta Washington'daki Redmond merkezini yeniden açarak başlayacak. Şirket ayrıca yarı zamanlı evden çalışmanın tüm ofis çalışanları için bir standart olmasını bekliyor. Google'ın planları daha az kesin ve şirket The Verge'den gelen yorum talebine hemen yanıt vermedi, ancak 2020'de çalışanların Eylül 2021'e kadar evden çalışabileceklerini ve çalışanların yalnızca çalışmasını gerektirdiğini keşfedeceğini söyledi. haftada üç gün yüz yüze.

Apple, yüz yüze işe dönme planlarını genişletme talebine yanıt vermedi, ancak şirketin bazı personele ofislerine dönme talimatı verdiği bildirildi Mayıs 2020 gibi erken bir tarihte.

İç mekanda başkalarıyla yakın çevrede çalışmanın hala riskleri var ve aşı olmak virüsün bulaşamayacağını garanti etmiyor. Ancak şirketler, pandemi sonrası gibi görünen "normal" çalışma koşullarına geri döndükçe, uzaktan çalışmanın yakın zamanda tamamen ortadan kalkmayacağı garantili görünüyor.