TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 27-03-2021 19:10   Güncelleme : 27-03-2021 19:10

Facebook, Venezuela başkanının koronavirüs yanlış bilgisini yayma sayfasını geçici olarak dondurdu

Başkan Nicolas Maduro'nun sayfası, Facebook'un Dünya Sağlık Örgütü'nün rehberliğine aykırı olduğu Carvativir adlı homeopatik kekik özünü virüs için mucize bir tedavi olarak lanse etti.

Facebook, Venezuela başkanının koronavirüs yanlış bilgisini yayma sayfasını geçici olarak dondurdu

Şirket Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Facebook'un Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun sayfasını COVID-19 yanlış bilgilerinin yayılmasına karşı politikasını ihlal ettiği için dondurduğunu doğruladı. İlk olarak Reuters tarafından bildirildiği üzere Maduro, koronavirüsü tedavi edeceğini iddia ettiği "mucize" bir çare geliştirmişti, ancak bu iddialar tıp camiası tarafından desteklenmedi.

Facebook ayrıca Maduro'nun kekikten elde edilen homeopatik bir çare olan Carvativir'i lanse ettiği bir videoyu da kaldırdı. Maduro, geçmişte çözüme "mucize damlalar" ve "tıbbi bir atılım" olarak övgüde bulundu. Venezuela'daki doktorlar, Maduro’nun Carvatavir’in koronavirüsü tedavi edebileceğine ilişkin iddialarını “tehlikeli” olarak nitelendirdiler.

Bu, Maduro'nun sosyal medya platformlarında koronavirüs tedavileri hakkında ilk kez yanlış iddialarda bulunması değil. Geçen Mart'ta Twitter, Maduro’nun COVID-19’un "bulaşıcı genlerini ortadan kaldırabileceğini" yanlış bir şekilde iddia ettiği bir "birayı" destekleyen tweet'lerinden birini kaldırdı. Söz konusu kaldırma, Twitter'ın, tweetler diğer kurallarını açıkça ihlal etmediği sürece dünya liderlerinin tweet'lerini kaldırmaya karşı tutumuna rağmen geldi.

Facebook, pandemi boyunca koronavirüs yanlış bilgisinin yayılmasıyla mücadele etmek için karışık bir başarıyla denedi ve gönderi gerektiren politikalar yürürlüğe koydu. bu, ortadan kaldırılacak "yakın fiziksel hasara" yol açabilir. Politikayı, komplo teorileri ve aşıların güvenliği ve yan etkileri hakkındaki yanlış beyanlar dahil olmak üzere, COVID-19 aşıları hakkındaki yanlış iddiaların kaldırılmasını gerektirecek şekilde genişletti. Ayrıca, yanlış koronavirüs bilgileri içeren yayınlara etiketler uyguladı ve kullanıcıları güvenilir tıbbi kaynaklardan doğru bilgilere yönlendirdi.

Bir Facebook sözcüsü Cumartesi günü The Verge'ye gönderdiği bir e-postada, şirketin koronavirüsün tedavisi olmadığını söyleyen Dünya Sağlık Örgütü'nün rehberliğini takip ettiğini söyledi. "Kurallarımızın tekrar tekrar ihlal edilmesi nedeniyle, sayfayı 30 gün boyunca donduruyoruz ve bu süre boyunca salt okunur durumda kalacağız."

27 Mart 10:15 AM ET'yi güncelleyin : Facebook sözcüsünden yorum ekler