KİMDİR
Giriş Tarihi : 05-05-2021 21:34   Güncelleme : 05-05-2021 21:52

Ferman Akgül Kimdir?

Şarkıcı Ferman Akgül kaç yaşında, nerede doğdu ve özel hayatı hakkında detaylar merak ediliyor. Ferman Akgül hakkında her şey.

Ferman Akgül Kimdir?

Şarkıcı Ferman Akgül  kaç yaşında, nerede doğdu ve özel hayatı hakkında detaylar merak ediliyor.  Ferman Akgül hakkında her şey.

Ferman Akgül, 25 Aralık 1979 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Aslen Sivas’lıdır. Ankara Anadolu Lisesi’nde okuduğu dönemlerde müziğe yöneldi ve klasik gitar çalmaya başladı. Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunudur. Daha sonra Marmara Üniversitesi Sinema üzerine yüksek lisans yapmıştır. Ege Üniversitesinde de reklamcılık alanında doktora eğitimini sürdürmektedir. TRT Müzik kanalında da Kulaktan Kulağa isimli programın sunuculuğunu ve yapımcılığını 2 sezon boyunca devam ettirmiştir.
Müzik kariyerine ‘Colic’ ve Özgür Can Öney’in de davulcusu olduğu 70’lik grupları ile beraber başladı. 70’lik ile uzun süreli çalışmanın ardından Cem Bahtiyar’ınbas gitaristi olduğu Seven grubuna girdi ardından da müziğe bir süre ara verdi. Daha sonraları Özgür Can Öney’in daveti ile henüz yeni kurulmuş ve solisti olmayan bir grubun çalışmasına katıldı. 2001 yılının sonralarına doğru girdiği ve adı bile olmayan bu grubun ismi manNga oldu ve Türk rock tarihinde en fazla satan albümlerden birisine imza atmıştır. Grubun bu albümü, altın plak dahil birçok ödül kazanmıştır. Manga grubu 2005 ila 2009 yılları arasında Türkiye ve Avrupa turuna çıkmış, çok büyük yankı uyandırmıştır. 2006 yılında Bir Kadın Çizeceksin isimli şarkı FIFA06 soundtrackinde kullanılarak Türk müzik tarihinde bir ilke imza atmıştır.
Şehr-i Hüzün'ü 2009 yılının Nisan ayında çıkardılar. Albümde, ney, piyano, darbuka, bendir, tambur ve bağlama gibi geleneksel enstrümanlar kullandılar.
MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2009'da Avrupa'nın En İyi Sanatçısı Ödülü'nü aldılar ve ardından 2010 Eurovision Şarkı Yarışması'na "We Could Be The Same" adlı şarkılarıyla katılarak Türkiye'ye ikincilik getirdiler. 
2012 yılında grubuyla birlikte "e-akustik" ve 2014'te "Işıkları Söndürseler Bile" albümlerini çıkarmıştır.
Aynı zamanda TRT MÜZİK kanalında " Kulaktan Kulağa " adlı programın sunuculuğunu üstlendi.
Ferman Akgül, ilk kez 2014 yılında, "Sıra Bizde" isimli bir single çıkardı.
“Akortsuz Düşünceler” adlı köşesine Vatan Gazetesi’nde Nisan 2015’ten beri devam etmektedir. 2012 Ekim ayında eşi Esra Bayram Yaman'dan boşandı. Akgül, 19 Haziran 2015 tarihinde Instagram hesabından eşi Bettina Kuperman ile ilk bebekleri olan Aaron Akgül'ün fotoğrafını takipçileriyle paylaştı.
Şarkıcı, 26 Şubat 2016'da ilk solo albümünün habercisi olan "İstemem Söz Sevmeni" parçasını, kendi kurduğu yeni "06 Records" şirketi aracılığı ile sevenleriyle paylaşmıştır. Ayrıca katıldığı bir radyo programında yeni bir single hazırlığı içinde olduğunu belirtmiştir. Akgül, 29 Temmuz'da Pascal Nouma ile düet yaptığı ikinci solo single'ı "Dırdır"ı hayranlarıyla buluşturmuştur. Halen maNga grubunda aktif solistlik çalışmalarını sürdürmektedir.
1 Kasım 2016 yılında ise Osmanlı Cadısı Tırnova adlı kitabı yayımlanmıştır. Bu, Ferman Akgül'ün ilk kitap yazarlığı deneyimidir.