TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 17-03-2021 13:15   Güncelleme : 17-03-2021 13:15

Foxconn, boş Wisconsin sahasında veya Meksika'da EV'ler üretebileceğini söyledi

Tayvanlı teknoloji devi, Wisconsin'deki çoğu boş tesisini elektrikli araçlar yapmak için kullanmayı düşündüğünü doğruladı. Foxconn, geçtiğimiz günlerde Fisker ve Faraday Future gibi girişimlerin yanı sıra Çin'in en büyük özel otomobil üreticisi Geely ile EV inşa etmek için anlaşmalar yaptığını duyurdu.

Foxconn, boş Wisconsin sahasında veya Meksika'da EV'ler üretebileceğini söyledi

Tayvanlı üretici Foxconn'un başkanı, elektronik devinin, şirketin başlangıçta LCD paneller yapmayı planladığı Wisconsin'deki çoğu boş şantiyesinde elektrikli araçlar yapmayı düşündüğünü söyledi. Ya öyle, ya da Foxconn Meksika'da EV üretebilir. Başkan Young Liu Salı günü düzenlediği basın toplantısında kararın 1 Temmuz'a kadar verileceğini söyledi.

En iyi iPhone üretimi ile tanınan Foxconn, gelirini çeşitlendirmenin bir yolu olarak son zamanlarda dikkatinin bir kısmını hızla gelişen elektrikli araç alanına kaydırdı. Geçen yılın sonlarında, holding, diğer şirketlerin üzerine inşa edebileceği bir EV platformunu duyurdu. Bu yıl Foxconn, Çin'in en büyük özel otomobil üreticisi Geely ve bir dizi elektrikli araç şirketi ile olan bağlarını duyurdu. Fisker Inc. ile bir elektrikli araç yapmayı kabul etti, başlangıç ​​Byton ile mücadele ediyor ve hatta Faraday Future ile (Geely ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak) bir tane bile inşa edebilir, ki bu da yıllar sonra nakit parayla doludur.

Foxconn, Wisconsin veya Meksika'yı düşünüyor ve Temmuz ayına kadar karar verecek

Foxconn 2020'de Fiat Chrysler ile bir EV ortaklığı duyurdu, ancak o zamandan beri iki şirket de proje hakkında yorum yapmadı. (Fiat Chrysler artık Stellantis olarak adlandırılıyor.)

Fisker Inc. kurucusu Henrik Fisker daha önce, Wisconsin'de Foxconn ile bir araç inşa etme ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylemişti. Tayvanlı şirket ilk kez tesisi kullanmaya olan ilgisini doğruladı. Liu ayrıca Foxconn'un birden fazla ortak için EV'ler üretmeyi düşündüğünü ancak otonom bir elektrikli otomobil geliştiren Apple ile çalışacağına dair söylentileri reddettiğini söyledi.

Foxconn, bir miktar netleştirme yaptıktan sonra 2018'de Wisconsin'deki fabrikanın temelini attı. Eyalet ve yerel yönetimlerden vergi kredisi ve diğer teşviklerde 4 milyar dolar. Şirket, LCD paneller yapmak için 10 milyar dolar yatırım yapacağına, 20 milyon metrekarelik bir tesis kuracağına ve 13.000 iş yaratacağına söz verdi. Eski başkan Donald Trump bir zamanlar siteyi "dünyanın sekizinci harikası" olarak adlandırmıştı. Şirket, Ortabatı'nın Silikon Vadisi'ni inşa etmek istediğini ve buna "Wisconn Vadisi" adını verdiğini söyledi.

İlgili

Foxconn'un boş binaları, boş fabrikaları ve Wisconsin'deki boş vaatler

Foxconn, Fisker için yeni bir elektrikli araç yapacak

Ancak bu hiç olmadı. Foxconn, aradan geçen yılları Wisconsin'deki hedeflerinin kapsamını daraltarak, bu arada eyalet tarafından belirlenen işe alma hedeflerine zar zor ulaşarak geçirdi ve bugüne kadar bu 10 milyar dolarlık toplamın sadece yüzde 3'ünü yatırım yaptı. İnşa ettiği en büyük yapı yalnızca 1 milyon fit karedir. Kısa süre önce resmi belgelerde bir depolama tesisi olarak yeniden sınıflandırıldı.

Foxconn başlangıçta sahada LCD paneller üreteceğini iddia etse de, gerçekte şirket Wisconsin'de üretilecek uygun bir ürün aramak için yıllarını harcadı. Bir süre için, alanı bir "AI 8K + 5G ekosistemi" oluşturmak için kullanacağını söyledi - ancak şirket bunun ne anlama geldiğini hiçbir zaman tutarlı bir şekilde açıklamadı. Foxconn ayrıca halka açık bir şekilde kahve robotları ve salgının ilk dönemlerinde vantilatörler yapmayı düşündü.

"Wisconsin görevini devraldım ve bunu uygulanabilir bir görev haline getirmem gerekiyor, bu yüzden o konuma uyan bir ürün bulmam gerekiyor," dedi Liu, projeyi önceki dönemden nasıl miras aldığına değinerek Tayvan başkanı için talihsiz bir teklif almak için şirketten ayrılan başkan (ve Foxconn kurucusu) Terry Gou. "Wisconsin veya Meksika olsun, bu politik değil, benim bakış açıma göre iş."