TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 13:43   Güncelleme : 31-03-2021 13:43

FTC, Qualcomm'un işkence görmüş bir ifadeyle paçayı sıyırmasına izin veriyor

FTC, Qualcomm antitröst davasını Yüksek Mahkeme'ye temyiz etmeyecek ve dört yıllık bir savaşı sona erdirecek. Ajansın konuyla ilgili açıklaması biraz yardım çığlığı gibi geliyor.

FTC, Qualcomm'un işkence görmüş bir ifadeyle paçayı sıyırmasına izin veriyor

Qualcomm'u, telefon üreticilerinden modemleri için ek lisans ücreti almak üzere tekel gücünü kötüye kullanmakla suçladıktan dört yıl sonra - ve federal bir çevre mahkemesinde bu savaşı kaybettikten yedi ay sonra - Federal Ticaret Komisyonu havlu atmaya karar verdi. Artık Yüksek Mahkemeye itiraz etmeyi planlamıyor, bu da davanın bittiği anlamına geliyor.

Hepsi bu kadar olsaydı, Ağustos'ta her şey tam olarak kaldığımız yerde olduğundan muhtemelen The Verge için yazmazdım. Ama sonra FTC'nin davayı neden düşürdüğüne dair açıklamasını gördüm ve ... peki, sadece okuyun:

Komisyonun bu konuda karşı karşıya olduğu ciddi rüzgârlar göz önüne alındığında, FTC dilekçe vermeyecektir. Yüksek Mahkeme, Dokuzuncu Daire Temyiz Mahkemesinin FTC v. Qualcomm davasında verdiği kararı gözden geçirecek. FTC personeli davayı sunarken olağanüstü bir iş çıkardı ve bölge mahkemesinin Qualcomm'un antitröst yasalarını ihlal ettiği sonucunun tamamen doğru olduğuna ve temyiz mahkemesinin aksi yönde karar verirken hata yaptığına inanıyorum. FTC ve diğer kanun uygulayıcı kurumların, yüksek teknoloji pazarları ve fikri mülkiyet içerenler de dahil olmak üzere baskın firmaların istismar edici davranışlarına karşı koruma sağlamak için rekabet yasalarını şimdi her zamankinden daha fazla cesurca uygulaması gerekiyor. Standart belirleme bağlamında rekabete aykırı veya adil olmayan davranış potansiyeli konusunda özellikle endişeliyim ve FTC bu arenadaki davranışları yakından izleyecektir.

Şunu açıklığa kavuşturayım: FTC buna inanıyor bu dava hakkında haklıydı, önemli olduğuna inanıyor, antitröst yasalarını "şimdi her zamankinden daha fazla" cesurca uygulaması gerektiğine inanıyor ve bu gibi davalarla "özellikle ilgileniyor" ... Yargıtay'ın “önemli rüzgarlar” nedeniyle davayı görmeyi kabul edip etmeyeceğini görme adımı?

Belki de FTC'nin şu anda kızartacak daha büyük balığı vardır veya belki de tekrar kaybedeceğinden korkuyordur. Sonuçta, Yüksek Mahkeme'ye dilekçe vermek ucuz değil; 2013 yılında, bunu defalarca yapan bir avukat, Marketplace'e bir dilekçenin kolayca çeyrek milyon dolara mal olabileceğini söyledi. Ya da belki de FTC’nin vekil başkanı, iki Cumhuriyetçi ve iki Demokratik FTC komiseri arasında mevcut kadro ayrımı göz önüne alındığında, Yüksek Mahkeme’nin dilekçe verme oylamasının kabul edileceğini düşünmüyor olabilir.

Yine de zayıf FTC güçleniyor olabilir

Ancak FTC'nin işkence gören kamuoyu açıklaması böyle şeyler söylemiyor. Biraz daha Amerika'nın antitröst uygulayıcısı, bütçesi kuşkusuz 350 milyon dolardan daha az olan bir uygulayıcı ve büyük teknoloji şirketlerinin bileklerine bir tokat atmasına izin veren bir uygulayıcıdan yardım çağrısı gibi geliyor - Google'ı kabaca para cezasına çarptırmak gibi. YouTube'da Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası'nı (COPPA) ihlal ederek veya Facebook'a o kadar zayıf olan 5 milyar dolarlık rekor bir para cezası keserek 37 saatlik kar elde etti, Facebook'un hisse senedi fiyatı gerçekten yükseldi.

Var FTC'nin muhtemelen anlamlı şekillerde değişebileceğini işaret ediyor ve meslektaşım Makena Kelly, Kongre'nin Big Tech aleyhine dava açmayı kolaylaştırmak için yasayı potansiyel olarak değiştirmesi ve etkili antitröst uzmanı Lina Khan'ın yapabileceği güçlü olasılık da dahil olmak üzere uzun uzadıya yazdı. yakında Başkan Biden'in adaylığıyla FTC'nin yürütülmesine yardımcı olacak. Bu arada, Qualcomm'un bir tekeli olduğuna inanan ajans - öyleyse böyle bir tekeli alaşağı edeceğimizi umduğumuz ajans - bunu bırakacak.

İlgili

Lina Khan, ABD'nin daha katı teknoloji düzenlemelerine giden yolun sadece ilk adımı

FTC, Facebook'a Instagram ve WhatsApp satın almalarını gevşetmesi için dava açıyor