TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 06-02-2021 21:25   Güncelleme : 06-02-2021 21:25

Genetik test firması 23andMe, Richard Branson tarafından desteklenen bir SPAC aracılığıyla halka açılıyor

Şirketlerden Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, ev DNA test şirketi 23andMe, Virgin Group kurucusu Richard Branson tarafından desteklenen özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) aracılığıyla halka açılacak.

Genetik test firması 23andMe, Richard Branson tarafından desteklenen bir SPAC aracılığıyla halka açılıyor

Şirketlerden Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, ev DNA test şirketi 23andMe, Virgin Group kurucusu Richard Branson tarafından desteklenen özel amaçlı satın alma şirketi (SPAC) aracılığıyla halka açılacak.

"Her zaman sağlık hizmetlerinin tüketici tarafından yönlendirilmesi gerektiğine inandık ve tüm deneyimi geniş ölçekte kişiselleştirmeye yardımcı olmak için büyük bir fırsata sahibiz, bu da bireylerin sağlıkları ve sağlıkları konusunda daha proaktif olmalarına olanak tanıyor." 23andMe CEO'su ve kurucu ortağı Anne Wojcicki yaptığı açıklamada.

Anlaşma, şirkete 3,5 milyar dolar değer biçiyor ve mevcut hissedarlar şirketin yüzde 81'ine sahip olacak. Wojcicki ve Branson, şirketi halka açmak için oluşturulan 250 milyon dolarlık fonun bir parçası olarak 25 milyon dolar yatırım yaptı. Anlaşmanın ikinci çeyrekte tamamlanması bekleniyor ve bu tarihte şirket New York Borsası'nda ME kısaltma sembolü ile işlem görmeye başlayacak.

İlk yatırımcılardan biri olarak, @ 23andMe'nin muazzam büyüme potansiyeline sahip bir şirkete dönüştüğünü gördüm. @ Annewoj23'ün tüketicileri güçlendirme vizyonundan hareketle ve desteğimizle, 23andMe'nin daha birçok insanın hayatında olumlu bir fark yarattığını görmekten heyecan duyuyorum https://t.co/BEAISMort5 pic.twitter.com/q5PFb8Re0V

- Richard Branson (@richardbranson) 4 Şubat 2021

2020'de popülaritesi artan SPAC'ler, bir şirket satın alma niyetiyle yatırımcı grupları tarafından oluşturuldu. "Boş çek" şirketi olarak da bilinen bir SPAC, geleneksel halka arzdan daha az riskli bir seçenek olarak görülüyor ve yeni şirketlere, son aşamadaki şirket sermayesine erişim sağlıyor.

İlgili

SPAC'lar, açıklandı

2006'da piyasaya sürülen 23andMe, insanların evde genetik soylarını ve belirli hastalıkları geliştirme şanslarını belirlemek için kullanabilecekleri tükürük kitleri satıyor. Şirketin veritabanında tahmini 10 milyon müşterisi var ve müşterilerin yüzde 80'inden fazlasının tıbbi araştırmalara katılmayı kabul ettiğini söylüyor.

Wojcicki Perşembe günü yaptığı açıklamada, The Wall Street Journal'a göre fonların şirketin, tüketici DNA testinden daha kazançlı bir pazar olarak görülen terapötikler geliştirmeye genişlemesine izin vereceğini söyledi. Anlaşmayı duyuran bir slayt, şirketin terapötik ürünler pazarında büyük bir büyüme potansiyeli gördüğünü gösterdi.

23andMe SPAC sunumundaki slayt grubu, şirketin terapötik 23andMe'de ne kadar büyüme potansiyeli gördüğünü gösteriyor

Bazıları, FBI'ın soğuk vaka suçlarını çözmek için tüketici DNA şirketlerinin veritabanlarından alınan genetik sonuçları kullandığına dair raporlar da dahil olmak üzere gizlilik endişeleri üzerine evde DNA testi. 23andMe ve diğer firmalar, müşterilerin verilerini izin almadan paylaşmamaya söz verdiler.

Wojcicki Perşembe günü DNA ev testi pazarında bir yavaşlama olduğunu kabul etti. WSJ'ye "Sağlığı her zaman DNA soyundan çok daha büyük bir fırsat olarak gördük" dedi.

23andMe'nin ilk yatırımcılarından Branson Perşembe günü "Yatırım yapmak için sağlık hizmetlerinden daha iyi para yoktur . "