TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 16:50   Güncelleme : 31-03-2021 16:50

George Floyd’un ölümünü yayınlamak, cinayet davası sırasında bile Twitch kurallarını ihlal ediyor

Oyun yayın platformu Twitch, George Floyd’un katil olduğu iddia edilen Derek Chauvin'in duruşmasını yayınladığı için haber kaynağı Unicorn Riot'u aşırı şiddetin kurallarını ihlal ettiğini söyleyerek yasakladı.

George Floyd’un ölümünü yayınlamak, cinayet davası sırasında bile Twitch kurallarını ihlal ediyor

Salı günü Twitch, Minneapolis'te ikamet eden George Floyd'un katil olduğu iddia edilen Derek Chauvin'in yargılanması sırasında gösterilen ve Amazon'un canlı yayın platformunun haber değeri taşıyan olayları nasıl ele aldığına dair en son test olan grafik videosunu kaldırdı.

Kâr amacı gütmeyen kuruluş haberleri. Unicorn Riot, Twitch hesabının Floyd'u öldürmekle suçlanan eski polis memuru Derek Chauvin'in yargılanması sırasında 30 gün süreyle askıya alındığını söyledi. Duruşma tanıklarına Chauvin'in Floyd'un boynunda dokuz dakikadan fazla diz çöktüğü görüntüleri gösterildi; bu, aylarca protestolara yol açan bir polis vahşeti eylemiydi. Görünüşe göre bu görüntü Twitch'in kurallarına aykırı.

Unicorn Riot kurucu ortağı ve yapımcı Dan Feidt, mağazanın günlerdir protesto görüntüleri yayınladığını ve askıya alınmasını beklemediğini söylüyor. Feidt, "Son birkaç ay içinde Twitch'e yeni girmeye başlamıştık" diyor. Çıkış, Periscope ve YouTube gibi hizmetler aracılığıyla yayın yapıyor, ancak Twitch, farklı bir izleyici grubuna ulaşmalarına ve birkaç büyük platforma daha az bağımlı olmalarına izin verdi. "Esasen yeni bir kitle oluşturmaya çalışıyorduk ve bu, oraya malzeme çıkarmak için harika bir fırsat gibi görünüyordu."

Twitch, Unicorn Riot'un yasağının ayrıntıları hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak daha genel bir teklif sundu. şiddet ile ilgili yönergeler. Bir sözcü, "Topluluk yönergelerimiz kanlı veya aşırı şiddet içeren her türlü içeriği yasaklar ve bize bildirildiğinde bu tür görüntüleri kaldırırız," dedi.

"Topluluk yönergelerimiz kanlı veya aşırı şiddet gösteren her tür içeriği yasaklar" dedi. ”

YouTube ve Facebook gibi diğer sosyal platformlar, grafik içerik konusunda benzer politikalara sahiptir. Ancak bu siteler, YouTube'un kurallarını ihlal etmediğini söylediği Colorado'da yakın zamanda yapılan bir toplu çekimin canlı akışı gibi haber değeri olan içerikler için istisnalar yapıyor. Bir sözcü, Twitch'in böyle bir istisnası olmadığını ve şirketin daha önce yaptığı açıklamaları yinelediğini belirtti. Yani Unicorn Riot videoyu YouTube, Facebook ve Scope'ta sorunsuz yayınlarken, platformu düşürmese de kısa bir süre Twitch'e geri dönmeyecek. Feidt, "Şu anda kişisel fikrim, Twitch dahil olmak üzere bu hizmetlerden olabildiğince çok yararlanmanın yine de mümkün olduğu kadar iyi olacağı" diyor.

Twitch, çoğu çevrimiçi platform gibi, son yıllarda siyasi yorumların yeri haline geldi. Ve 6 Ocak'ta ABD Kongre Binası'na yapılan saldırının ardından eski Başkan Donald Trump'ı yasaklayan birkaç platformdan biriydi. Ancak şimdiye kadar, YouTube, Twitter ve Facebook'un karşı karşıya kaldığı eleştiri ve düzenleyici baskının çoğunu atlattı. Chauvin davası gibi vakalar ortaya çıktıkça, Twitch, potansiyel olarak tartışmalı materyalleri dışarıda tutmanın değerini, kullanıcılara daha geniş bir siyasi ifade için bir platform sunma fırsatı ile dengelemek zorunda kalacak.

Güncelleme 2:15 PM ET : Unicorn Riot yapımcısı Dan Feidt'ten yorum eklendi.