TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 06-02-2021 21:25   Güncelleme : 06-02-2021 21:25

Google, Apple'ın öncülüğünü izleyerek Android için bir anti-izleme özelliğini değerlendiriyor

Google, Apple’ın yakında çıkacak olan Uygulama İzleme Şeffaflığı katılım gereksinimine benzer şekilde, Android işletim sistemine yeni izleme karşıtı gizlilik denetimleri oluşturmayı düşünüyor.

Google, Apple'ın öncülüğünü izleyerek Android için bir anti-izleme özelliğini değerlendiriyor

Google, Apple’ın yaklaşan Uygulama İzleme Şeffaflığına bir Android alternatifi geliştirmeyi düşünüyor. iPhone üreticisi, geliştiricilere uygulamalarda ve web sitelerinde iOS kullanıcılarını izlemek için izin istemelerini talep eden yeni bir planlanmış katılım gereksinimi. İlk olarak Perşembe günü Bloomberg tarafından yayınlanan haber, çoğu Apple tarafından kullanıcı gizliliğini daha iyi korumak için daha proaktif önlemler alma yönünde teşvik edilen büyük teknoloji şirketleri üzerindeki artan baskının altını çiziyor.

Google, gerçekten de Android için bir takip karşıtı gizlilik önlemi üzerinde çalışıp çalışmadığını söylemeyecek. Ancak bir Google sözcüsü The Verge'e yaptığı açıklamada, "Sağlıklı, reklam destekli bir uygulama ekosistemi sağlarken gizlilik konusunda çıtayı yükseltmek için her zaman geliştiricilerle çalışmanın yollarını arıyoruz."

İlk olarak Apple'ın geçen yaz geliştirici konferansında duyurulan Uygulama İzleme Şeffaflığı, bir uygulamanın izleme yetenekleri ile kullanıcının tercihleri ​​arasında sistem düzeyinde bir tercihi etkili bir şekilde kaydırıyor. Kullanıcı izlenmemeyi tercih ederse, geliştiricinin bunu aşmak için yapabileceği hiçbir şey yoktur çünkü Apple, geliştiricinin Reklamverenler için Tanımlayıcı kodunu veya IDFA'yı toplama yeteneğini devre dışı bırakacaktır. Bu kod, reklamverenlerin, reklam hedefleme için kullanıcıları bir uygulamadan veya web sitesinden diğerine izlemesini sağlarken, aynı zamanda reklamverenlerin, örneğin bir kullanıcının satıcının mobil web sitesini kullanarak bir uygulamada gördükleri bir ürünü satın alıp almayacağı gibi reklamların etkinliğini ölçmelerine yardımcı olur. .

Google'ın Uygulama İzleme Şeffaflığı konusundaki yaklaşımı o kadar ciddi olmayabilir

Apple, geliştiricilerin politikalarını uygulamak için denetimleri ve diğer yöntemleri (bir geliştiricinin uymaması durumunda uygulamaları potansiyel olarak App Store'dan askıya almayı veya yasaklamayı da içeren) kullanarak polise vermeyi planlıyor . Hem Facebook hem de Google, Apple’ın katılım şartının mobil reklamcılık ağlarını nasıl olumsuz etkileyebileceği konusundaki endişelerini kamuoyuna açıkladı. Ancak Facebook bir adım daha ileri gitti ve Apple'a küçük işletmelere zarar vereceğinden şikayet ederek ve Apple'ı kendine hizmet etmekle suçlayarak Apple'a karşı halkla ilişkiler savaşı başlatmaya başladı.

Bloomberg'in bildirdiğine göre Google'ın Uygulama İzleme Şeffaflığı konusundaki yaklaşımı muhtemelen o kadar ciddi olmayacak. Android alternatifi, uygulama geliştiriciler için katılım gereksinimlerini zorlamak yerine, Google'ın Chrome tarayıcısı için planlanan yaklaşan gizlilik kontrollerinden bazılarına benzeyebilir; burada şirket, daha az saldırgan geliştirerek bugün web'deki daha sinsi izleme teknolojilerinden bazılarını sonlandırmaya çalışır. alternatifler ve kullanıcılara daha fazla devre dışı bırakma mekanizması sunar.

Google'ın web için yeni gizlilik uygulamaları ve standartları geliştirme çalışması, Gizlilik Korumalı Alanı olarak bilinir. Devam eden projenin bir parçası olarak Google, Chrome'da üçüncü taraf çerezlerini aşamalı olarak kaldırmak için adımlar attı ve reklamverenlerin doğrudan bireyleri hedeflemek yerine kullanıcı gruplarını hedeflemelerine olanak tanıyan araçlar üzerinde çalışıyor. Bloomberg, tüm bunlar Google'ın Android için nasıl bir anti-izleme önlemi geliştirdiğini gösterebilir.