TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 06-02-2021 21:24   Güncelleme : 06-02-2021 21:24

Google sendika, sözleşmeli şirket aleyhine işçi kurulu ücretini bildiriyor

Alphabet Workers Union, Google'ın taşeron şirketi Adecco'nun işçilerin maaş hakkında tartışmalarını engellemeye çalıştığını iddia ediyor. Kural, ABD çalışma yasasının ihlalidir.

Google sendika, sözleşmeli şirket aleyhine işçi kurulu ücretini bildiriyor

Alphabet Workers Union (AWU), Google'a veri merkezi hizmetleri sağlayan bir alt yüklenici firma olan Adecco'ya karşı haksız bir işçilik ücreti talep etti. Sendika, yöneticilerin Google müteahhitlerinin yasa dışı olan maaşla ilgili tartışmalarını engellemeye çalıştığını söylüyor. Sendika üyesi ve müteahhit olan Shannon Wait, Facebook'ta çalışma koşullarını paylaştıktan sonra askıya alındı. Haber ilk olarak Bloomberg tarafından bildirildi.

Suçlama, Alfabe İşçileri Sendikasının çalışanları korumak için yaptığı ilk yasal işlemdir. Sendika Ocak ayı başlarında halka açıldığından beri, YouTube'da Donald Trump'ı yasaklamaya çağırıldı ve AI etik araştırmacısı Margaret Mitchell'in muamelesiyle ilgili endişelerini dile getirdi, ancak bu eylemlerin her ikisi de açık mektup şeklindeydi ve yasal bir gücü yoktu.

Şimdi AWU, Adecco ve Google'ın Güney Carolina, Berkeley County'deki bir veri merkezindeki çalışma koşullarını yayınladıktan sonra Bekleyin'e karşı misilleme yaptığını iddia ediyor. Şikayet, iki şirketi ortak işveren olarak sınıflandırıyor.

Wait’in Facebook gönderisi, kısmen yönetimin tesisteki kırık su şişelerini değiştirmeyi reddetmesine odaklanıyor. Bloomberg'deki bir röportajına göre, müteahhitlere daha iyi muamele edilmesi için savaşmak için sendikaya katıldığını söyledi. "Google'ın bel kemiğiyiz," diye ekledi. "Zor işi yapıyoruz."

Suçlama ayrıca Wait'in sendika desteğine karşı misilleme yapıldığını iddia ediyor.

Wait, gönderiyi yayınladıktan sonra, bir gözetmen tarafından sorgulandı. Aynı kişi daha önce, bazı işçilerin vaat edilen bir ikramiye almadığını sorguladıktan sonra meslektaşlarıyla maaş hakkında konuşmamasını istedi. Kısa bir süre sonra Bekle askıya alındı. Bloomberg'e göre yönetim, olası bir güvenlik riski olarak soruşturulduğunu söyledi.

"Diğer TVC'lerin [geçici, satıcı ve sözleşmeli çalışanların] bunu görmesini ve yasa dışı bir şey görürlerse başvurabileceklerini bilmelerini istiyorum. Alfabe İşçileri Sendikası'nın yönetim kurulu başkanı Parul Koul bir basın bülteninde, "işyerlerinde etik değil" dedi. "Alphabet’in ayrılmış, iki kademeli istihdam sistemi işçi dayanışmasının önünde durmayacak. Shannon'ı ve tüm Alphabet çalışanlarını haksız çalışma koşullarına karşı desteklemeye devam edeceğiz ve yönetimin çığırtkanlığından korkacağız. ”

Google, The Verge'den gelen yorum talebine hemen yanıt vermedi.