MAGAZİN
Giriş Tarihi : 30-03-2021 22:09   Güncelleme : 30-03-2021 22:09

Grafen nedir?

Grafen nedir? Grafen nerelerde kullanılır?

Grafen nedir?

NEDİR?
 
Grafen, karbon atomlarının birbirlerine altıgen oluşturacak şekilde bağlandığı tek katmanlı bir malzemedir. Grafenin en önemli özelliklerinden biri çok güçlü olmasıdır. 
 
Çelikten 200 kat daha mukavemetli, bakırdan yüzlerce kat daha iletken,  esnek ve hafif bir malzeme olan grafen sanayinin birçok alanında kullanılıyor. Grafenin, tek atom kalınlığında 2 boyutlu bir nanomalzeme olarak  nanoteknolojinin en kritik bileşenlerinden biri olarak gösteriliyor. 
 
NERELERDE KULLANILIR?
 
 
Grafen sayesinde daha uzun ömürlü malzemeler, ultra hızlı şarj edilebilen bataryalar,  daha hızlı ve hafif uçaklar, vücuttaki nöronlara bağlanabilen biyonik cihazlar  üretilebiliyor, korozyon, ısınma ve iletim sorunlarına da çözümler getiriliyor. 
 
Elektrik enerjisinin kullanıldığı yeni yöntem hâlihazırda grafen üretmek için kullanılan diğer yöntemlere göre hem çok daha hızlı hem de çok daha düşük maliyetle üretim yapmaya imkân veriyor. Yeni yöntemde ham madde olarak içerisinde karbon bulunan herhangi bir malzemeyi -örneğin atık gıdaları ya da plastikleri- kullanmak mümkün.
 
Çağımızın en önemli çevre sorunlarından küresel iklim değişikliğinin, insan etkinlikleri sonucunda atmosferdeki karbondioksit miktarının artmasından kaynaklandığı biliniyor. Günümüzde insan etkinlikleri sonucunda atmosfere salınan karbondioksitin %8’inin kaynağı ise çimento endüstrisi. Çimentonun içine az miktarda grafen ekleyerek hem daha az miktarda betonla daha dayanıklı yapılar inşa etmek hem de çeşitli süreçler sonucunda karbondioksit olarak atmosfere karışacak yüksek miktarda karbonu betonun içine hapsetmek mümkün. Geçmişte grafen içeren çimento üretiminin önündeki en büyük engel, grafen elde etmenin çok maliyetli olmasıydı. Ancak yeni yöntem hem çok hızlı bir biçimde hem de düşük maliyetle grafen üretmeye imkân veriyor. Araştırmacılar, 2022 yılına kadar günde yaklaşık 1 kilogram grafen üretebilecek kapasiteye ulaşmayı hedefliyorlar.