KİMDİR
Giriş Tarihi : 22-04-2021 17:58   Güncelleme : 22-04-2021 17:58

Gülseren Budayıcıoğlu kimdir?

Gülseren Budayıcıoğlu kaç yaşında, nerede doğdu ve özel hayatı....

Gülseren Budayıcıoğlu kimdir?

Gerçek bir hayat hikayesini anlatan Masumlar Apartmanı, Dr. Gülseren Budayıcıoğlu'nun 'Madalyonun İçi' romanından esinlenerek hazırlandı.

Peki Gülseren Budayıcıoğlu kimdir?

1947 yılında Ankara'da doğan Gülseren Budayıcıoğlu, ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Koleji'nde almıştır. Lisans eğitimini ise Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde almıştır.
Lisans eğitimi aldığı sıralarda TRT faaliyete geçtiği için TRT'nin açtığı spikerlik sınavına giren Budayıcıoğlu, sınavı kazanıp 1965 yılında TRT'de spikerlik yapmaya başlamıştır. 1972 yılında üniversiteden mezun olmuştur. Bu süreçte doktorluk mu spikerlik mi aralarında seçim yapmak zorunda kaldı ve spikerliği bıraktı. Üniversitede asistanlık görevine başladı. Asistan olarak çalışırken TV'lere çıkması için izin alması gerekiyordu bu yüzden çalıştığı üniversitenin dekanı Prof. Dr. Rıdvan Ege bunun imkansız olduğunu söylemiştir(1973 yılı). Kaçak program sunarken Rıdvan Ege'ye yakalanan Budayıcıoğlu'nun asistanlık görevi sona erdirilmiştir. Bu sayede Budayıcıoğlu TV'ye geri dönmüştür. Psikiyatri alanında uzmanlığını 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde yapmıştır. Hacettepe'de 5 yıl boyunca öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Ardından TRT'de toplumsal konuları ve çeşitli hastalıkları konu alan 'İnsan ve Dünyası' adlı programı sunmuştur.