TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 27-03-2021 19:42   Güncelleme : 27-03-2021 19:42

HBO Max, sesli açıklamaları yayınlamaya başladı

HBO Max, görme engelli veya görme engelli kişilerin program ve filmleri seçmesine yardımcı olmak için sesli açıklamalar eklemeye başladı.

HBO Max, sesli açıklamaları yayınlamaya başladı

HBO Max'teki seçili başlıkların artık ekranda görsel olarak neler olup bittiğini açıklayan ayrı ses parçaları olan sesli açıklamaları var. Bu seçenek şu anda web sitesinde ve mobil uygulamalarda mevcut ancak TV uygulamalarında mevcut değil.

Sesli açıklamalar, yalnızca işitme diyalogları ve müzikten anlaşılmayan bağlamları sağladıkları için görme engelli veya görme engelli kişiler için yararlıdır. Şimdiye kadar açıklanan şovlar ve filmler arasında Euphoria, His Dark Materials, Generation, Batman v Superman: Dawn of Justice, Dunkirk ve daha fazlası yer alıyor.

HBO Max sitesinde HBO Max'in sesli açıklama kategorisi. Resim: WarnerMedia

Şu anda HBO Max'te şu anda açıklanan tüm şovları ve filmleri tek bir yerde listeleyen bir kategori var, ancak henüz TV uygulamalarında gösterilmiyor. Web sitesinin ve uygulamaların ekran okuyucu uyumluluğunda da iyileştirmeler olacak.

Amerikan Konseyi Başkanı Dan Spoone, sesli açıklamalar ve diğer değişiklikler, "topluluğumuzun gerçekten evrensel bir eğlence olan televizyon ve film izleme deneyimini ailemiz ve arkadaşlarımızla eşit şekilde paylaşmasına [olanak tanıyacak]" dedi. Kör, bugün bir açıklamada.

Sesli açıklamaları olan şovlar ve filmler için parçalar, video oynatıcının altındaki altyazı ayarlarından açılabilir.

HBO Max'teki altyazı ayarları sekmesi, İngilizce ve İspanyolca altyazı seçenekleriyle birlikte Sesli açıklama açılıyor. Image: WarnerMedia

Sunum, WarnerMedia ile kör bireyler ve savunuculuk grupları arasında geçen Ekim ayında ulaşılan bir anlaşmayı takip ediyor. Anlaşma, bu Mart ayı sonuna kadar HBO Max'te en az 1.500 saat açıklanmış içerik gerektiriyor ve Mart 2023'ün sonunda en az 6.000 saate yükseldi.