NEDİR
Giriş Tarihi : 18-07-2021 17:30   Güncelleme : 18-07-2021 17:30

Hipnoterapi Nedir?

Son günlerde sıklıkla karşımıza çıkan Hipnoterapi kelimesinin anlamı nedir? Hangi hastalıklarda uygulanır? Tedavi yöntemi nedir?

Hipnoterapi Nedir?

Son günlerde sıklıkla karşımıza çıkan Hipnoterapi kelimesinin anlamı nedir? Hangi hastalıklarda uygulanır? Tedavi yöntemi nedir?

Hipnoz nedir, eminiz pek çok kişi biliyor. Dizilerde, filmlerde, televizyon şovlarında mistik giyimli kişiler bir sallanan saat yardımıyla karşısındaki kişiyi hipnotize eder ve genelde onun bir tavuk gibi gıdaklamasını sağlar. Ancak hipnoz yalnızca bir eğlence aracı değil, aynı zamanda bir tedavi yöntemidir. Hipnoz ile tedavi yöntemi hipnoterapi olarak adlandırılır ve bu konuda eğitim almış hekimler tarafından uygulanır.

Bilim insanları, pek çok hastalığın aslında psikolojik sorunlardan kaynaklı olduğunu ve ne kadar ilaç verilirse verilsin kişinin zihin yapısı hastalıkla mücadeleye uygun olmadığı sürece iyileşme görülmediğini anladıktan sonra kişiyi hipnotize edip farklı bir bilinç haline geçirerek farklı telkinlerle tedavi edebildikleri hipnoterapi yöntemini keşfettiler. Hipnoterapi nedir, hangi hastalıklar için uygulanır biraz daha detaylı inceleyelim.

Hipnoterapi nedir?
En basit tanımıyla hipnoterapi, hipnoz ile tedavi yöntemidir. Hipnoterapi konusunda eğitim almış sertifikalı bir hekim tarafından hasta hipnotize edilir ve söz konusu hastalık ile ilgili kişiye bazı telkinler verilir. Böylece hastanın zihin yapısının söz konusu hastalıkla mücadele etmesi için gerekli temel sağlanmış olur.

Hipnoterapi asla bu konuda eğitim almamış kişiler tarafından uygulanmamalıdır. Kaldı ki, eğitim alan kişi de zaten bir tıp doktoru yani hekim olmak zorundadır. Çünkü hipnoz bir uyku hali ya da bilinçaltının dışa vurumu olmasa bile hipnotize olan kişi gerçek anlamda rahatladığı için telkinlere açık hale gelir ve yanlış bir telkin, geri dönülmez sonuçlar doğurabilir.

Hipnoterapi nasıl ve kim tarafından uygulanır?
Türkiye Psikiyatri Derneği Hipnoz ve Hipnoterapi Bilimsel Çalışma Birimi tarafından hazırlanmış olan ve henüz resmiyet kazanmamış bir etik kurallar listesi var. Bu kurallara göre hipnoterapi yapacak kişi hekim, diş hekimi ya da klinik psikolog olmalıdır. Bu kişiler, Hipnoterapi Eğitim ve Araştırma Merkezlerinde Hipnoz ve Hipnoterapi Sertifika Eğitimi almış olmak zorundadırlar.

Hipnoterapi nasıl yapılır sorusunun yanıtı son derece karmaşık, eğitim gerektiren ve uzmanlara bırakılması gereken bir uygulama metodu. Ancak genel olarak özetlemek gerekirse; hasta, hekim tarafından hipnotize edilerek farklı bir bilinç haline getiriliyor ve hastalığı her neyse, buna uygun telkinler ile zihin yapısının hastalıkla mücadele etmeye hazır olması sağlanıyor.

Hipnoterapi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?
Bir hastalık olmasa da doğum sırasında zorluk yaşayan kadınların rahatlaması için HypnoBirthing isimli bir hipnoterapi yöntemi kullanılmaktadır. Benzer bir yöntem, stres kaynaklı oluşan uyku bozukluklarının, kalp hastalıklarının, yüksek tansiyonun ve diyabetin tedavisinde de kullanılmaktadır.

En sık karşılaşılan psikolojik rahatsızlıklardan olan depresyon ve anksiyete tedavisinde de hipnoterapi yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Pek çok kişi farkında olmasa bile obezitenin de en büyük nedeni psikolojik sorunlardır. Bu nedenle obezite ile mücadele eden bireylerde hipnoterapi yöntemi kullanılmaktadır. 1986 yılında yapılan bir araştırmaya göre hipnoterapi, diyet yapmaktan 30 kat daha etkili bir tedavi yöntemdir.

Hipnoterapinin en yaygın kullanıldığı rahatsızlık ise bağımlılıklardır. Sigara, alkol, uyuşturucu, yemek, teknoloji ve daha aklınıza gelebilecek tüm bağımlılıkların temel nedeninin ne olduğunu çözmek için hipnoterapi yöntemi kullanılır ve bağımlı kişinin bu nedeni çözmesi yönünde telkinler verilir.
Hipnoterapi türleri nelerdir?
Adını psikiyatrist Milton Erickson’dan alan Eriksonian yönteminde, hasta olan kişi hikayeler ve metaforlar yoluyla tedavi edilir. Geleneksel hipnoterapi yönteminden tamamen farklı olmasına rağmen yapılan çalışmalar çok daha etkili olduğunu göstermektedir. Bunun en önemli nedeninin, hastanın direnme oranının düşük olması olduğu düşünülüyor.

Steve de Shazer ve Insoo Kim Berg tarafından geliştirilen çözüm odaklı hipnoterapi yönteminde hastanın sorunlara değil, çözüme odaklanması ve kendine bir gelecek yaratması hedeflenir. Diğer yöntemlere göre çok daha kısa sürede sonuç veren bir hipnoterapi yöntemidir.

Bilişsel ve davranışsal hipnoterapi yönteminde, hastanın gerçek bilinci ile bilinçaltının birleştirilmesi hedeflenir. Küratif yani iyileştirici hipnoterapi yönteminde, hastanın neden negatif düşünceler ürettiği sorgulanır ve bu neden bulunarak ortadan kaldırmak hedeflenir.