TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-02-2021 00:07   Güncelleme : 21-02-2021 00:07

Instacart, Uber, Lyft, Postmates ve DoorDash sizi tamamen Prop 22 için ödeme yapmaya yönlendirdi

Uber, Lyft, DoorDash, Instacart ve Postmates, çalışanları çalışan olarak sınıflandırmaktan kaçınmak için Kaliforniya tarihindeki en pahalı oy pusulası tedbiri için 200 milyon doların üzerinde kampanya harcadı. Fiyatların artmayacağını söylediler, ancak şimdi her biri zaten fiyatı artırıyor.

Instacart, Uber, Lyft, Postmates ve DoorDash sizi tamamen Prop 22 için ödeme yapmaya yönlendirdi

Uber, Lyft, DoorDash, Instacart ve Postmates, Kaliforniya tarihinin en pahalı oy pusulası tedbiri olan Önerme 22 için 200 milyon doların üzerinde kampanya harcadı ve seçmenleri, mecbur kalırlarsa düzgün bir şekilde ödeme yapamayacaklarına ve işçilerini koruyamayacaklarına başarıyla ikna etti. onları tam çalışanlar olarak sınıflandırın - en azından hizmeti kesintiye uğratmadan ya da ödeyeceğiniz fiyatı önemli ölçüde artırmadan.

Ancak şimdi toz düzeldi, Prop 22'yi destekleyen her büyük ekonomi şirketi bunları büyüttü. yine de fiyatlar. San Francisco Chronicle'dan Carolyn Said'e göre, daha önce Ocak ayında bu şirketlerden bazılarının Kaliforniyalılardan işçi faydaları için ödeme yapmak üzere tam olarak ne kadar ücret aldığını söyleyen Carolyn Said'e göre, Instacart bugün yem ve değişmeye en son katılan şirketti: Yemek başına 1 - 2 dolar Uber ile, Grubhub ile 1,50 ABD doları, Lyft ile yolculuk başına 1,50 ABD dolarına kadar ve Instacart ile sipariş başına yüzde 3 ek artış (henüz şirketin "Ekspres" abonelik planı için geçerli olmasa da, toplamda yüzde 8) . Kardeş sitemiz Eater'ın bildirdiğine göre, posta arkadaşları sipariş başına 2,50 ABD doları ekstra ücret alıyor.

Instacart, eğer onlar Kayıp Prop 22.

Artık kazandıklarına göre yine de yükseltiyorlar.

Gig şirketlerinin utancı yok.

Onlara izin veremeyiz bu korkunç yasayı diğer eyaletlere yay. pic.twitter.com/FAF9LJ91yA

— Gig Workers Rising (@GigWorkersRise) 19 Şubat 2021

İşçilerine ödeme yapmak yerine, gig şirketleri, yasa kapsamında garanti edilen işçi korumalarının, maliyetleri artırmaya ve müşterilere aktarmaya zorlayacağını iddia ederek, destek 22'yi geçmek için 200 milyon dolar pompaladılar. Öyleyse tahmin et? Yine de yaptılar. Bu noktada gerçekten iğrenç. https://t.co/tMH2jBjWPE

— California Labour Federation (@CaliforniaLabor) 14 Aralık 2020

Açıkça belirtmek gerekirse, bu şirketler daha yüksek fiyatlardan kaçınmak için seçmenleri Açıkça Prop 22'yi desteklemeye itti . Uber CEO'su Dara Khosrowshahi, fiyatların San Francisco ve Los Angeles gibi büyük Kaliforniya şehirlerinde yüzde 20 ila 40 arasında ve daha küçük kasabalarda iki katına çıkacağını açıkladı. Posta ile gönderilen oy pusulalarına eşlik eden California’nın resmi Seçmen Kılavuzunda, tasarıyı destekleyenler, Önerge 22’nin geçememesi durumunda "önemli ölçüde daha yüksek tüketici fiyatları" olacağı konusunda uyardı.

Uber ve Lyft gibi şirketler kısmen bu korkutma taktikleri sayesinde başarılı oldular ve seçmenlere potansiyel olarak bu işçilerin işlerini riske atmak yerine işçilerin daha fazla koruma ve bu şekilde daha yüksek ücret almalarına yardımcı olabileceklerini söyleyerek başarılı oldular. (Uygulama şirketlerinin hem sürücüleri hem de yolcuları kendi uygulamalarını kullanarak mesaj bombardımanına tutması büyük olasılıkla zarar vermemişti. Bu durum, Uber'in kendilerine zorbalık yaptığını iddia eden sürücülerden dava açılmasına neden oldu.)

Ancak hala açık bir soru var. Prop 22'nin aslında işçilere yardım edip etmediği, sözde bunu gerçekleştirmek için ne kadar ödediğimize bakılmaksızın. Guardian dün, bazı sürücülerin ücretlerinin düştüğünü ve işin daha az güvenilir hale geldiğini iddia ettiğini bildirdi.

Birleşik Krallık'ta Uber, bugün benzer bir sorun nedeniyle beş yıllık bir yasal savaşı kaybetti ve bu da işçilerin garantili bir asgari ücret, ücretli izin ve diğer korumalar vardır (ancak bunlar mutlaka “çalışan” olmayacaktır). Ancak burada, Prop 22'nin başarılı olduğu ABD'de, ülkenin diğer bölgelerine de potansiyel olarak birçok normal çalışanı müteahhitlerle değiştirme kapısını açtı. Bloomberg'de, iyi ya da kötü, geleceğin neye benzeyeceği hakkında okumanız gereken iyi bir yazı var.