SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-10-2021 23:26   Güncelleme : 03-10-2021 23:26

İshal nasıl geçer? İshal'e ne iyi gelir?

İshal tüm yaş grubundaki insanlarda oluşabilen ve tedavi edilmez ise ölüm dahil çok ciddi birtakım sorunlara yol açabilen bir hastalıktır. Peki İshal nasıl geçer? İshal'e ne iyi gelir?

İshal nasıl geçer? İshal'e ne iyi gelir?

İshal tüm yaş grubundaki insanlarda oluşabilen ve tedavi edilmez ise ölüm dahil çok ciddi birtakım sorunlara yol açabilen bir hastalıktır. Peki İshal nasıl geçer? İshal'e ne iyi gelir?

İshal günlük hayatı zorlaştıran hastalıklardan biri olduğu için bu hastalığa yakalanan kişilerin ilk sorusu genellikle "ishali hemen ne keser?" şeklindedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, ishalin tedavisinde ishalin şiddeti önemlidir. Zira çok şiddetli ishallerin evde bu yollar ile tedavi edilmesi yeterli olmayacaktır. Şiddetli ishal ile birlikte şu belirtileri yaşayan kişilerin bir doktora başvurmasında fayda vardır;

-Kusma,
-Mide bulantısı,
-Halsizlik ve yorgunluk,
-Ateş.

Yukarıdaki belirtiler olmadan kendini gösteren ishalin evde tedavisi mümkündür. O halde sorulması gereken soru şudur: İshale ne iyi gelir?

İshal olan kişinin dikkat etmesi gereken ilk husus yeterli sıvı alıp almadığıdır. Zira ishal ile birlikte vücut büyük oranda su kaybetmektedir. Su kaybeden vücut, başta sodyum olmak üzere birçok elektrolitini ve mineralini de kaybetmektedir. Bu nedenle ishal olan kişinin hem dehidrasyonu önlemek, hem de kaybettiği bu elektrolitleri geri kazanması için bol su içmesi önemlidir.

Kimi zaman elektrolitleri geri kazanmak su içmek tek başına yeterli olmamaktadır. Bu durumlarda oral rehidrasyon çözeltisi hazırlamak gerekebilmektedir. Bu çözelti; 1 litrelik suya 6 çay kaşığı şeker ve yarım çay kaşığı tuz atılarak hazırlanmaktadır. Bu karışımın amacı bağırsakların minerali daha iyi emmesini sağlamaktır.

İshali kesmenin bir diğer yolu ise reçetesiz bazı ilaçların kullanılmasıdır. Lakin bu ilaçların ishalin nedenini tedavi etmemekte, sadece belirtilerin şiddetini azaltmaktadır. Yine de ishali olan kişilerin bu ilaçları almadan önce bir doktora danışması gerekmektedir. İshali kesen reçetesiz ilaçların başında Bizmut subsalisilat, Loperamid ve çinko gelmektedir.

İshali kesmenin bir diğer yolu ise beslenme şeklinde değişikliğe gitmektir. Zira ishale iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesi de, bu hastalığa karşı bir çözümdür. İshale iyi gelen yiyeceklerin başında muz, beyaz pirinç ve patates yer almaktadır. İshale iyi gelen yiyecekleri sıralamak gerekirse;

Muz,
Haşlanmış patates,
Yağsız, lapa beyaz pirinç,
Tarhana çorbası,
Yoğurt veya kefir,
Elma sirkesi,
Lahana ve salatalık turşusu.