KİMDİR
Giriş Tarihi : 08-09-2021 22:55   Güncelleme : 08-09-2021 22:55

Jaap Uilenberg kimdir?

Twitter'de gündeme bomba gibi gelen Jaap Uilenberg kimdir? Neden gündemde? İşte detaylar...

Jaap Uilenberg kimdir?

Twitter'de gündeme bomba gibi gelen Jaap Uilenberg kimdir? Neden gündemde? İşte detaylar...

Jaap Uilenberg, 5 Haziran 1950 yılında Hollanda'da doğmuştur. Eski Futbol hakemidir.

Güncel olarak UEFA Hakem Kurulu üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Eğitim Danışmanlığı yapmaktadır.

Ne oldu?

MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg, Sabah gazetesine verdiği röportajda Sergen Yalçın için şu ifadeleri kullanmıştı:

"Türkiye'de özellikle büyük kulüplerin hakemler üzerinde baskıları olduğunu görüyorum. Özellikle büyük kulüplerin başkanlarının açıklamaları hakemler için büyük baskı unsuru haline geldi. Umarım hakemler bundan etkilenmiyordur. Beşiktaş'ın teknik direktörü, kulübede hakemlere büyük baskı oluşturuyor. Yardımcı olmaları gerekirken, zorlanıyoruz. Bu durum futbolun imajına zarar veriyor."

Bu açıklama üzerine Sergen Yalçın ise, "Yaptığı çok önemli değil. Bloomberg mi, neydi? Uilenberg. Bu adam bir yerlerde seminerler filan da veriyordur. Bayern Münih teknik direktörü hakemlere çok baskı yapıyor diyebiliyor mudur? Bu arkadaşa birileri bir şey fısıldamıştır. Diğer teknik direktörler baskı yaratamıyorlar mı? Buna kim ne fısıldamış? Sen, Beşiktaş camiasını nasıl karşına alıyorsun? Beşiktaş camiası sana haddini bildirir, onu bil bir defa. TFF'den bir yetkili varsa bağlansın. Bu adama, böyle bir röportaj yapma imkanı nasıl vermişler? Sen hakem eğitmenisin. Sen, hakemlere beni hedef gösterdin. Acaba seminerde benimle ilgili ne söyledin. Sen basına benim hakkımda böyle çekinmeden konuşuyorsan... Kesin, 3-5 maç içinde beni maçtan atarlar. Yüzde 100. TFF'den rica ediyorum, haddini bildirin. Bu arkadaşa kimle muhatap olduğunu hatırlatın. Siz bildiremezseniz, biz bildiririz. TFF bünyesindeki bir adam nasıl böyle bir açıklama yapabilir? Ben şimdi yarın maçtan atılırsam, bunu kim açıklayabilir? Bir hakem beni atarsa, bunu açıklamak zorunda kalacak. Ben bunu soracağım çünkü. Beni kenardan atman için ne yaptım diye soracağım. Uilenberg artık bir taraftır ve Beşiktaş'ın karşısındadır. Şu anda TFF'nin yapması gereken tek şey, bu arkadaşın işine son vermek. Ben artık hakem camiasından çekiniyorum. Artık kulübede oturur, maç izlerim. Oluşan bu ortamdan sonra. Uilenberg beni hedef gösterse bir şey olmaz, ben onu hedef göstersem ne olacak? Ona olur. Bana olursa başka taraftan olur." ifadelerini kullandı.