SAĞLIK
Giriş Tarihi : 28-10-2021 19:43   Güncelleme : 28-10-2021 19:43

Kalsiyum eksikliği nasıl anlaşılır? İşte kalsiyum eksikliğinin belirtileri...

Kemik sağlığından cilt problemlerine kadar birçok sağlık sorununun nedeni olan olan Kalsiyum eksikliği nasıl anlaşılır? İşte kalsiyum eksikliğinin belirtileri...

Kalsiyum eksikliği nasıl anlaşılır? İşte kalsiyum eksikliğinin belirtileri...

Kemik sağlığından cilt problemlerine kadar birçok sağlık sorununun nedeni olan olan Kalsiyum eksikliği nasıl anlaşılır? İşte kalsiyum eksikliğinin belirtileri...

Kalsiyum, güçlü kemikler ve dişler oluşturmak için vücudun ihtiyaç duyduğu önemli bir mineraldir. Kalbin ve vücudun diğer kaslarının düzgün çalışması için de gereklidir.

Kalsiyum eksikliği osteoporoz, osteopeni ve hipokalsemi riskin artırır. Çocukken yeterince kalsiyum alamayan insanlar, yetişkinlik döneminde potansiyel boylarına ulaşamazlar. Günlük önerilen kalsiyum miktarı yeterli ve dengeli beslenme ile alınabilir.

Kalsiyum eksikliği riski yaşla birlikte artar. Diğer birçok faktör kalsiyum eksikliğine neden olabilir.

Kadınların kalsiyum alımını orta yaştan başlayarak erkeklere göre daha erken artırmaları gerekir. Kadınların menopoza yaklaştıkça kalsiyum alımlarını artırmaları önemlidir.

Menopoz sırasında östrojen hormonundaki düşüş, bir kadının kemiklerinin daha hızlı incelmesine neden olur. Bu nedenle, kalsiyum alımını artırmak, osteoporoz ve kalsiyum eksikliği riskini azaltmak için önemlidir.

Hipoparatiroidizm, kalsiyum eksikliği hastalığına neden olabilen bir hormon bozukluğudur. Bu hastalıkta, vücuttaki kalsiyum seviyelerini kontrol eden yeterli paratiroid hormonu üretilmez.

KALSİYUM EKSİKLİĞİNİN 7 YAYGIN BELİRTİSİ

Kas problemleri

Kalsiyum eksikliği olan kişilerde kas ağrıları, kramplar ve spazmlar görülebilir. Bu insanlar ayrıca yürürken veya hareket ederken uyluk ve kollarında ağrı çekebilir. Ellerde, kollarda, ayaklarda, bacaklarda ve ağız çevresinde uyuşma ve karıncalanma da olabilir. Ve bu duyumlar hareket etme ile kaybolmaz.

Daha aşırı ağrılar aritmilere ve ölüme yol açabilecek daha ciddi bir eksikliği gösterebilir.

Aşırı Yorgunluk

Düşük kalsiyum seviyeleri aşırı yorgunluğa neden olabilir ve her zaman halsiz hissetmenize neden olabilir. Ayrıca uykusuzluğa da yol açabilir. Kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan yorgunluk, baş dönmesine ve beyin sisine neden olabilir ve bu da odaklanma eksikliği, unutkanlık ve kafa karışıklığına neden olabilir.

Tırnak ve Cilt Sorunları

Uzun vadede kalsiyum eksikliği kuru cilt, kırılgan tırnaklar, sağlıksız saç, egzama, cilt iltihabı, cilt kaşıntısı ve sedef hastalığına neden olabilir.

Osteopeni ve Osteoporoz

Kemikler kalsiyumu depolarlar ve yüksek bir seviyeye ihtiyaç duyarlar. Vücutta genel kalsiyum seviyeleri düşük olduğunda, vücut kalsiyumu kemiklerden yönlendirerek onları kırılgan ve yaralanmaya eğilimli hale getirebilir.

Kalsiyum eksikliği zamanla osteopeniye, kemiklerdeki mineral yoğunluğunun azalmasına yol açabilir, bu da osteoporoza yol açarak kemiklerin incelmesine ve kırılmalara karşı savunmasız kalmasına neden olabilir.

Şiddetli PMS

Kadınlarda düşük kalsiyum seviyeleri, şiddetli adet öncesi sendromu (PMS) ile ilişkilendirilmiştir. Şiddetli PMS yaşayan katılımcılarla yapılan bir araştırmada, 2 ay boyunca günde 500 miligram kalsiyum alan grubun ruh halinin iyileştiği ve vücutlarında sıvı tutulmasının azaldığı görüldü.

Başka bir çalışma, adet döngüsünün ikinci yarısında düşük D vitamini ve kalsiyum seviyelerinin PMS semptomlarını şiddetlendirebileceğini göstermiştir.

Diş Problemleri

Vücutta kalsiyum seviyesi düşük olduğunda, kalsiyum dişlerden çekilebilir. Bu; diş çürümesi, kırılgan dişler, tahriş olmuş diş etleri ve zayıf diş kökleri gibi diş sorunlarına yol açabilir.

Depresyon

Çalışmalar, kalsiyum eksikliğinin depresyon da dahil olmak üzere duygu-durum bozuklukları ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor. Sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, şimdiye kadar yapılan çalışmalar bunu doğrular nitelikte.

Yetersiz beslenme ve malabsorbsiyon sendromu (kötü sindirim ve kötü emilim) da hipokalsemiye neden olabilir.